Brexit láká k riskantní hře s penězi. Na slabší libře a reakci trhů můžete vydělat


Praha – Dění na finančních trzích, které jsou nervózní z blížícího se hlasování o Brexitu, může vábit k odvážným hrám s penězi. Dá se na britském referendu o odchodu z Evropské unie vydělat? Dá, ale jde o hazard, upozorňují analytici.
Akciové indexy napříč Evropou v posledních dnech výrazně oslabily. Německý DAX o více jak šest procent za posledních deset dnů a dostal se nejníže za poslední tři měsíce, londýnský FTSE 100 spadl o 4,5 procenta. Pražská burza odepsala za posledních deset dnů téměř více jak sedm procent a dostala se na sedmileté minimum.

Klesají také ceny komodit, například ropa Brent se v posledních dnech propadla o sedm procent.  A to u všech zmíněných poklesů přišla v pátek korekce, kdy trhy reagovaly na vraždu britské poslankyně Jo Coxové. Investoři totiž alespoň nakrátko u věřili, že vražda výrazné zastánkyně setrvání Británie v EU odvrátí Brexit, jehož zastánci začali mít v předchozích dnech v průzkumech mírnou převahu. Zmíněné indexy tak během pátku obrátily kurz a rostly až o 1,5 procenta.
Libra může oslabit až o pětinu
Stejný vývoj dopadl logicky také na libru, jejíž hodnota klesla na měnovém trhu i ve směnárnách od konce května téměř o čtyři procenta. Kdo se tedy chystá na dovolenou nebo nákupy do Británie, může ušetřit. Trhy budou nervózní minimálně do příštího čtvrtka, kdy Britové o možném vystoupení z Evropské unie rozhodnou a zřejmě se v tomto týdnu vrátí k poklesu, i když v pondělí dopoledne zatím pokračují evropské burzy k dohánění ztrát z předchozích dnů.
Ještě větší propad na trzích by přišel, pokud by Britové dali Brexitu zelenou. Libra by pak mohla rychle oslabit až o 20 procent, předpověděl například britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Výrazně by se propadly i ceny akcií a některých komodit.
Nejistota na trzích naopak žene vzhůru cenu tradičního bezpečného přístavu v nejistých dobách. Cena zlata se v minulých dnech vyšplhala na zhruba 1300 dolarů (31 180 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), což je nejvyšší úroveň za téměř dva roky.
Investice? Sázka!
Kdo tedy věří v Brexit, jak ho (byť těsně) předpovídají průzkumy z Británie v posledních dnech, a chce na něm vydělat, může ještě v klidu na nejvhodnější okamžik pro nákup čekat. "V tuto chvíli podle mého názoru jak libra, tak akciové trhy - v případě, že by došlo k Brexitu - mohou stále znatelně rozšiřovat své ztráty," říká Jan Bureš, hlavní analytik Poštovní spořitelny.

Kdo naopak věří, že se Britové rozhodnou v EU zůstat, může nakupovat vzhledem ke zmíněným poklesům už nyní. Odmítnutí Brexitu trhy uklidní a indexy vystřelí velmi pravděpodobně vzhůru.
"Jakékoliv sázky, ať už na Brexit, nebo proti němu, jsou z povahy věci spekulací a svého druhu hazardní hrou," varuje Bureš všechny ty, kteří se právě rozhodli, že na britském referendu zbohatnou.
"Nejedná se o investici v klasickém slova smyslu a investoři by proto měli být obezřetní. Zvláště ve chvíli, kdy jsou průzkumy veřejného mínění velice vyrovnané a výsledek nejistý," pokračuje Bureš. Rozdíly v průzkumech zůstávají minimální. Například z čerstvého průzkumu společnosti Ipsos Mori pro list Evening Standard vyplývá, že pro odchod z EU by nyní hlasovalo 53 procent lidí, proti by jich bylo 47 procent.
Jen pro zkušenější
Analytici se shodují, že sázka na Brexit nebo proti němu je jen pro zkušenější investory, kteří "hrají" s penězi, o které mohou přijít. "S těmi akciemi bych byla opatrná. Pro rychlého spekulanta ano. Ale akcie mohou růst třeba dva až tři dny a pak zase asi půjdou dolů," říká k variantě, že Britové Brexit odmítnou, Markéta Šichtařová, ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance.

Kdo věří v Brexit, nemá podle Šichtařové nakupovat akcie vůbec. "Nevěřím v dlouhotrvající růst akcií. Ekonomiky zpomalují, trhy jsou přehřáté. To prostě není prostředí pro akciový růst," neskrývá skepsi. "Pokud bych tedy na něco v souvislosti s hlasováním spekulovala, ne na akcie, ale na libru. Věřím, že v případě setrvání v EU posílí ihned, v případě Brexitu začne posilovat za několik týdnů," dodává Šichtařová.
Shoduje se s ní i Bureš. "Nejčistší sázky na Brexit nebo proti němu vedou podle mého názoru skrze britskou libru - na páru s eurem. Akciové indexy mohou být vychýlené právě pohybem měny," říká ekonom.
Také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, říká, že jde hlavně o spekulativní příležitost. "Věřím v dlouhodobé investování. Nevěřím, že Brexit sám o sobě způsobí, že by se buď britské, nebo kontinentální ekonomice dařilo dlouhodobě citelně lépe či hůře," říká.

Nejčtenější zprávy