Sen o vlastním bydlení vede k riskování s rodinným rozpočtem, ukazuje průzkum o hypotékách


Praha - Češi jdou při financování vlastního bydlení na hranu svých možností. Desetina lidí, kteří splácí hypotéku, vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti. A téměř u poloviny lidí (47 %) je to více jak polovina všech příjmů. Ukazují to výsledky výzkumu, který uskutečnila agentura Ipsos pro poradenskou společnost Fincentrum.
Většina rodin nemá pro případ vlastní krize připravený dostatečný finanční polštář, 57 procent domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než tři měsíce. Čtvrtině by úspory stačily na tři až šest měsíců a necelých devět procent dotázaných domácností by bez změn životní úrovně dokázalo z úspor žít déle jak rok.

Celá pětina dotázaných má po sjednání hypotéky vyšší náklady na bydlení, než čekali v době, kdy smlouvu podepisovali. A 18 procent dotázaných uvažuje o tom, že měli zvolit levnější nemovitost a ulehčit tak díky nižším splátkám svému rodinnému rozpočtu.
"Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny svých příjmů, nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou," uvádí šéf Fincentra Petr Stuchlík.
Výrazné zatížení rodinného rozpočtu se podle něj promítá i do schopnosti vytvářet úspory. "Celých 44 procent dotázaných nedokázalo v rodinném rozpočtu ušetřit za uplynulých 12 měsíců alespoň 15 tisíc korun a nevytvořili tak ani rezervu ve výši dvou splátek hypotéky," dodává Stuchlík. Mezi 15 a 45 tisíci korunami ušetřilo 36 procent dotázaných, více než 45 tisíc korun ušetřila pětina dotázaných.
Podobně jako výsledky průzkumu mluvili v minulém týdnu zástupci centrální banky. "Některé domácnosti jdou se svými příjmy a výdaji skutečně na hranu - berou si vysoké úvěry v relaci ke svým příjmům. Splátky jim pak odčerpávají značnou část příjmů," řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

ČNB se obává, že pokud by se úrokové sazby hypoték zvýšily nebo by došlo k recesi v ekonomice spojené s propouštěním, mohli by se právě takoví lidé dostat do problémů se splácením. Banky by pak kvůli propadu cen a poptávky na trhu realit nedokázaly své pohledávky pokrýt prodejem nemovitostí v zástavě. Podobným způsobem začala americká hypoteční krize, která se v roce 2007 přelila na americké finanční trhy a později vyústila ve světovou ekonomickou krizi.
Centrální banka proto od října zpřísní doporučení pro hypoteční banky, které vydala v reakci na výrazný růst na hypotečním trhu už vloni. Výše hypotečního úvěru by například nově neměla přesáhnout 95 procent hodnoty nemovitosti.

Nejčtenější zprávy