Stavební spoření bude méně výhodné, jednička na trhu snižuje úrok


Praha – Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), největší na tuzemském trhu, kvůli prakticky nulovým tržním sazbám od 1. července sníží úroky pro nové střadatele.
"Současnou sazbu jsme drželi téměř dva roky. Od té doby sazby v ekonomice poklesly a stejně tak poklesly i sazby dalších spořicích produktů. Musíme na vývoj také reagovat," potvrzuje její mluvčí Tomáš Kofroň. ČMSS patří do skupiny ČSOB a v marketingu využívá postavu lišky.

Podle informací Hospodářských novin klesne základní sazba pro nové klienty na 0,5 procenta ročně. K ní po dobu šestiletého spoření nabídne možnost úrokového bonusu 0,5 procenta ročně, pokud klient bude měsíčně spořit 0,5 procenta z cílové částky nebo si peníze vloží předem. Celkově tak lze při pravidelném spoření dosáhnout na sazbu jedno procento ročně. ČMSS dosud na spořicím tarifu nabízela 1,3 procenta – nejvíce ze všech pěti stavebních spořitelen na trhu.
Se snížením úroků na spoření zároveň ČMSS zlevní takzvané řádné úvěry – ze současných 4,3 na 3,5 procenta ročně. Jde o sazby, které garantuje klientům při uzavření smlouvy. Podle zákona může být rozdíl mezi sazbou na vkladu a sazbou na úvěru maximálně tři procentní body.
Ostatní stavební spořitelny zatím snížení sazeb nepotvrdily, nejspíš ale budou také reagovat. Současné tržní sazby jim neumožňují bezpečně zhodnocovat peníze klientů na nynější úrovni.
"Ještě jsme se nerozhodli. Zaznívají hodně silné názory, abychom to ještě odložili," říká Jan Jeníček, šéf Raiffeisen stavební spořitelny. Ta nyní nabízí na stavebním spoření úrok ve výši jedno procento.

Po červencovém snížení sazeb v ČMSS bude mít nejvyšší úrok na trhu Modrá pyramida Komerční banky se základní sazbou 0,5 procenta a možností bonusu ve výši 0,7 procenta. Mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková tvrdí, že změnu sazeb firma nyní nechystá.
K výraznějšímu poklesu sazeb stavební spořitelny přistoupily většinou v roce 2014. Tehdy se nejlepší úroky pro nové klienty pohybovaly na úrovni dvou procent ročně.
I po případném snížení úroků zůstane stavební spoření díky státní podpoře suverénně nejvýhodnějším zajištěným spořicím produktem. Stát lidem k vlastním úsporám přidává deset procent, maximálně však dva tisíce korun ročně. Při optimální variantě spoření 1700 korun měsíčně po dobu šesti let se nová smlouva ČMSS od července ročně zhodnotí až o 3,19 procenta. Při úroku 0,5 procenta to bude 2,69 procenta. To je více než dvojnásobek nynější nabídky v bankách na spořicích účtech. Výnos spolehlivě překoná i termínované vklady. Nejvíce − 1,2 procenta při vkladu 150 tisíc korun na pět let − nyní nabízí Fio banka.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Nejčtenější zprávy