Bez jiskry a rozdílových hráčů. Srovnání se špičkou má být poučením, shodli se fotbalisté


Lens  ( od našeho zpravodaje ) - Nad Stade Bollaert-Delelis v Lens svítil jasný úplněk, když se čeští fotbalisté pomalu trousili už v civilu z šatny směrem k autobusu, který je přiblížil k letadlu směr Tours. Tady Češi na své základně pro Euro celý šampionát ve středu skončí.
Až je přebolí zklamání z prohry s Tureckem a konce na Euru, začnou řešit pár týdnů dovolené a přípravy zase na další sezonu. Včetně té reprezentační a kvalifikace na mistrovství světa v Moskvě v roce 2018.

Když hráči procházeli kolem novinářů, mluvili o tom, že letošní evropský šampionát, byť v jejich podání neúspěšný, který nenaplnil ani jejich vlastní očekávání ani očekávání veřejnosti, byl velkou školou. To jim už v kabině řekl trenér Pavel Vrba - jako své první bezprostřední hodnocení turnaje.
"Nemáme hráče, jako je Modrič nebo Iniesta"
A zopakoval to i na pozápasové tiskové konferenci. "Cílem byl postup ze skupiny. Nebudu říkat, že jsme tady předvedli úspěšné vystoupení. Tři zápasy, které jsme tu sehráli, ukázaly, že fotbal ve světě se hraje trošku jinak než u nás. Byla to škola a doufám, že toho hráči využijí pro svůj další růst," uvedl.
Češi prohráli se Španělskem, bod za remízu vydřeli s Chorvatskem a znovu prohráli s Tureckem. Především první dvě utkání ukázala, že čeští fotbalisté zaostávají za evropskou extratřídou zejména v individuálních dovednostech, schopnostech a kvalitách.
Do nejlepších evropských fotbalových klubů byli Češi donedávna sami zvyklí patřit. "Nemáme zkrátka dnes hráče jako je Modrič, Iniesta, kteří hrají ve špičkových evropských klubech," podotkl Vrba k důvodům, které vedly k celkovému neúspěchu týmu.

Celá Vrbova promluva na tiskové konferenci se nesla v tomto duchu a odpověď na každý dotaz vlastně skončila u resumé obrovských rozdílů v individuálních kvalitách hráčů.
Už když šli ze šatny, vypadali srovnaní
S tímto konstatováním by tedy Čech, Sivok, Plašil, Necid a spol. nemuseli být dvakrát zklamaní z vyřazení z Eura už po skupinách. Že nehrají za Barcelonu nebo Bayern Mnichov přece vědí. Když se soukali ze šatny, vypadali už hráči skutečně srovnaní s tímto faktem.
Ještě pár minut před tím ale na hřišti do poslední chvíle bojovali o postup. Jaroslav Plašil, který po utkání oznámil konec své reprezentační kariéry, měl ještě na trávníku slzy v očích. Podobně zjihle působil nejdřív Petr Čech. Pak na něm bylo vidět, jako by si řekl - tak jo. Přivřel oči a po pár minutách jakési prázdnoty po závěrečném hvizdu rozhodčího, šel k dalším spoluhráčům pozdravit české fanoušky na tribunách.

Daniel Pudil jim jako suvenýr hodil své kopačky. Čeští hráči působící v turecké lize se družně objali se svými klubovými kolegy a známými z běžné sezony.
Při rozhovorech s českými novináři v mixzóně těsně po zápase vypadal nejvíc stále ještě "zakousnutý" do pocitu toho, že proti Turkům se to mohlo a mělo vyhrát Tomáš Necid. "Jsem strašně zklamaný, poletíme domů, ještě jsem nechtěl domů, neplánoval jsem si to tak. Vůbec nevím, co budu dělat, bude pár týdnů volna, pak nová sezona," shrnul.
Pavelka: Každý bude muset víc makat
David Pavelka, který ve středu zálohy naskočil za zraněného Rosického, resp. Darida se posunul na obvyklé Rosického místo a Pavelka "hrál Daridu", sdílel Vrbova slova. "Byla to škola s těmito velkými týmy a hráči a je na nás, co si z toho vezmeme. Každý bude muset víc a dál makat," poznamenal.
Tomáš Sivok se ještě vracel k samotnému zápasu. "Kdyby nedali ten druhý gól, cítil jsem, že bychom vyhráli, otočili to. Říkal jsem to klukům i o poločase v kabině. Cítil jsem na Turcích, že nebyli v pohodě. Bohužel, děláme chyby, které se opakují," přemítal. "Bolí to. A o to víc mě to mrzí právě s Turky. Mám pocit, že nám berou velké chvíle a důležité body," dodal jinak hráč Bursasporu.

Podle Sivoka české reprezentaci chybí rozdílový hráč, nadstavba. "Asi na víc nemáme, musíme stavět na týmovosti, charakteru mužstva. Proti Chorvatsku se to podařilo, teď nikoliv," přidal ještě.
Kromě čtyřiatřicetiletého Plašila se s reprezentací rozloučil také stejně starý David Lafata. Petr Čech při hodnocení zápasu a celého Eura zatím téma konce v reprezentaci řešit nechtěl.
Čech: Chyběla tomu jiskra, něco navíc
Jinak to byl podle něj asi nejhorší evropský šampionát českého týmu ze všech jeho čtyř účastí od roku 2004. "Byl jsem hned po utkání hodně zklamaný. Věřil jsem, že ten zápas o všechno zvládneme. Dali jsme do celého Eura včetně přípravy a soustředění všichni hodně energie, nic jsme nepodcenili. Ale chyběla tomu jiskra, prostě něco navíc ve hře," bilancoval gólman Arsenalu. Přes léto se prý rozmyslí, co s reprezentací dál.

Co s reprezentací dál je také už několik týdnů, možná měsíců, častý dotaz na trenéra Vrbu. Ten podle svých slov zatím nikde nikomu kromě reprezentace nic nepodespal. Těžko ale v tuto chvíli soudit, co to znamená. O tom, že dá Vrba přednost některé zajímavé nabídce ze zahraničního klubu před pokračováním u české repre se mluví už dlouho.

Nejčtenější zprávy