Učitelům vzrostou platy o osm procent, shodla se vláda. Valachová chtěla deset


Praha - Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Uvedl to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze na platy dalších státních zaměstnanců se podle Sobotky zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta.
"Když roste ekonomika, musí se to projevit i v životní úrovni lidí a kvalitě veřejných služeb. Nejvíce dostanou učitelé, školství je prioritou vlády," sdělil Sobotka.

Nárůst platů uvítaly i školské odbory. "My to vnímáme jako pozitivní posun ve vyjednávání. Včetně toho, že byl zohledněn nárůst dětí ve školách i usnesení vlády, že chce, aby se platy učitelů přiblížily průměru vysokoškolsky vzdělaných lidí," uvedla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová s tím, že to berou jako dobrý začátek pro další vyjednávání.
"Rozhodně bychom chtěli jednat o dalším navýšení ještě v tomto roce," dodala.
Vláda se vrátila k návrhu rozpočtu na příští rok, který připravuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) se schodkem 60 miliard korun. Prioritami rozpočtu mají být zdravotnictví, učitelé a věda.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) minulý týden uvedla, že v novém návrhu státního rozpočtu, který ministerstvo financí předložilo na jednání koaliční rady, je pro školství ve srovnání s původním návrhem sedm miliard korun navíc. Na středečním jednání ale chtěla Valachová předložit i návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.

Nejčtenější zprávy