Účet v bance mají už čtyři pětiny Čechů, většina ale nerozezná kreditní a debetní kartu


Praha - Bankovní služby využívá čím dál víc Čechů. Zatímco v roce 2010 mělo běžný účet v bance jen 67 procent obyvatel, loni jejich podíl narostl na téměř 80 procent. Ukázal to průzkum finanční gramotnosti, který provedla agentura ppm factum pro ministerstvo financí na základě metodiky OECD.
I přes nízké úrokové sazby se zvýšil také podíl lidí, kteří mají spořicí účet. Před šesti lety tuto formu ukládání peněz používala necelá čtvrtina Čechů, dnes je to už každý třetí.
Z průzkumu, jehož výsledky ministerstvo zveřejnilo na webu www.psfv.cz, také vyplývá, že stále více lidí má ke svým penězům přístup přes internet. V roce 2010 využívala elektronické bankovnictví jen necelá třetina majitelů účtů, loni už to bylo 55 procent. Častěji tuto formu obsluhy účtu využívají lidé mladší 45 let, lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří více vydělávají.
Využití finančních produktů (kladné odpovědi na otázku "Které z těchto finančních produktů využíváte?")

2015
2010
Běžný účet
79 %
67 %
Penzijní připojištění / důchodové spoření
39 %
46 %
Pojištění
37 %
nezkoumáno
Spořicí účet
32 %
23 %
Účet u mobilního operátora
29 %
nezkoumáno
Kreditní karta
18 %
24 %
Předplacená karta
17 %
nezkoumáno
Hypoteční úvěr
10 %
6 %
Nezajištěný úvěr
6 %
7 %
Akcie
3 %
4 %
Kolektivní investování
2 %
3 %
Dluhopisy
1 %
1 %
Zdroj: www.psfv.cz
Při výběru finančních produktů se Češi nejčastěji nechají ovlivnit informacemi získanými na pobočce, doporučením příbuzných a přátel nebo údaji z internetu. Čím větší příjem lidé mají, tím je jejich přehled o bankovních službách lepší.

Obecně platí, že při výběru spořicích a investičních produktů většina lidí upřednostňuje nižší riziko a možnost mít peníze kdykoli k dispozici před vysokým výnosem. Nejméně rizikovému produktu dává přednost 86 procent lidí.
Přestože se Češi snaží riziku vyhýbat, jejich povědomí o pojištění finančních institucí pro případ bankrotu pokulhává. Často se domnívají, že jsou pojištěny vklady i v institucích, ve kterých ve skutečnosti peníze kryté nejsou. Přestože se informovanost v tomto ohledu oproti roku 2010 zlepšila, například v případě pojišťoven se dvě třetiny respondentů průzkumu mylně domnívaly, že jsou jejich vklady zajištěné proti bankrotu. V případě penzijních fondů stejný omyl udělala polovina lidí.

Další část průzkumu se věnovala kreditním kartám. Míra jejich využívání se loni oproti roku 2010 snížila o pět procentních bodů. Kreditní kartu tak používá necelá pětina dospělé populace. Jedná se nejčastěji o lidi ze středně velkých měst, středního věku. Nejčastějším důvodem používání kreditní karty je finanční rezerva, platby za běžné nákupy nebo výhodnost nabídky. Během bezúročného období zvládá splácet závazky z kreditní karty 82 procent Čechů.

Více než polovina lidí si myslí, že zná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Ve skutečnosti ale jen 28 procent všech dotázaných správně uvedlo, že zatímco s debetní kartou lze platit jen do výše zůstatku na účtu, kreditní karta umožňuje klientům využívat peníze banky, která kartu vydala. Jde tedy o formu zadlužení, která se po uplynutí určitého období pojí s povinností platit úroky z dlužné částky.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Nejčtenější zprávy