Korejci dobyli Ameriku. Kia se stala v USA nejvýše hodnocenou značkou z hlediska kvality nových aut


Poprvé za 27 let, co organizace J.D. Power studii kvality nově pořízených aut vydává, nevyhrála značka z luxusního segmentu. Kia se už loni umístila na druhém místě mezi Porsche a Jaguarem, letos už pořadí ovládla. Překvapivý úspěch Korejců podtrhl bronzový Hyundai, pod jehož křídla Kia patří. Celkové pořadí najdete pod tímto žebříčkem na fotce.

"Překvapení!," hlásá v titulku americký deník USA Today. "Značka, která strávila roky přesvědčováním, že nevyrábí odfláknutá auta, se prosadila na vrchol jedné z nejsledovanějších anket v automobilovém průmyslu," píší dále v textu.
"Výrobci dělají nejkvalitnější auta v historii," prohlásila Renee Stephensová z J.D.Power v reakci na to, že se kvalita nových aut proti loňskému roku zlepšila o šest procent.
Studie se zabývá problémy, které majitelům nových vozů vznikají v prvních devadesáti dnech jejich vlastnictví. Výsledky se udávají v počtu problémů na každých sto aut. Nejlepší Kia jich měla pouze 83, průměr branže byl 105 a nejhorší Smart se dostal na 216.

Mezi další zajímavé trendy patří výrazné vylepšení domácích amerických automobilek. Přestože se žádná z nich neumístila v TOP 5 a nejlepší je šestý Chevrolet, teprve podruhé v historii výzkumů zaznamenaly lepší průměrný výsledek (103) než značky importované (106). 
Poprvé od roku 2006 se stalo, že "lidové" značky mají lepší průměrné skóre (104) než výrobci luxusních aut (108).