Slovensko na nohou, má svůj duel století. Škrtel: Naše touha může být větší než kvalita Němců


Paříž - Slovenský národ je na nohou, francouzské Lille a především tamní  stadion Pierra-Mauroye uvidí nejvýznamnější fotbalový zápas v historii země. Na historicky prvním evropském šampionátu, na který se slovenští fotbalisté dokázali probojovat, si rovnou zahrají premiérové osmifinále. Navíc je čeká prestižní duel s úřadujícími mistry světa Němci.
"Pokusíme se podat co nejlepší výkon, ale Německo je nejen pro nás největším favoritem celého turnaje. Těšíme se, protože neznáme případ, aby si některá jiná země zahrála proti Německu dvakrát v rozpětí jednoho měsíce," řekl zahraničním novinářům na tiskové konferenci šéf slovenského fotbalového svazu Ján Kováčik.

Připomněl tak přípravný duel před Eurem, v němž si Slováci připsali na půdě slavného soupeře v Augsburgu šokující výhru 3:1. Zatímco Němci si s porážky v tuto chvíli nic nedělají a snaží se její význam bagatelizovat (více čtěte zde ), pro Slováky je legendární vítězství, jež svými góly zařídili Marek Hamšík, Michal Ďuriš a Juraj Kucka, návodem a inspirací.
Škrtel: Jsme si vědomi své síly
"Jsme si vědomi své síly a věříme, že můžeme dokázat to, co už jsme jednou zvládli. Nepůjdeme do zápasu s tím, že jsme je zdolali a zdoláme jich znovu. Jednoduše s respektem, ale i s patřičnou sebedůvěrou," vyjádřil se před nedělním duelem stoper Martin Škrtel.
Němce si slovenští funkcionáři, trenéři i hráči dokonce přáli více, než Chorvaty. "Naše zkušenost mluví o tom, že se nám proti favoritům hraje lépe, než proti jiným soupeřům. Postup do čtvrtfinále by byl velkou senzací pro celou zemi, ale i pro celou Evropu," dodal šéf svazu.

Německo je jednoznačným favoritem a jeho vyřazení před branami čtvrtfinále by bylo prvotřídním šokem. Vždyť hrdý fotbalový národ přivezl medaili ze čtyřech posledních světových šampionátů a z posledních dvou mistrovství Evropy.
Velký zápas, v němž nic není nemožné
"Je to turnajové mužstvo, které se na každý šampionát vždy perfektně připraví. Tak je to i v tomto případě," řekl obránce Peter Pekarík. Němci v základní skupině nedostali ani jedinou branku a připsali si vítězství nad Ukrajinou i Severním Irskem a bezgólovou remízu s Polskem. Slováci sice prohráli úvodní zápas s Walesem, pak ale porazili Rusko a rozešli se smírně 0:0 s Anglií.
"Bude to pro nás velký zápas. Dosáhli jsme velkého úspěchu, probojovali jsme se do osmifinále ME. Je to něco nádherného. Chceme i v dalším utkání odvést maximum jako doteď, potrápit favorita a porvat se o postup," konstatoval Pekarík.

Slovenští Sokoli se burcují, moc dobře vědí, že ve vyřazovací fázi turnaje se může stát leccos. Nic není nemožné. Fotbalové zázraky se dějí s železnou pravidelností.
"Teď už je to o jednom zápase. Nikdy nevíte, co se může stát. Duel půjde do prodloužení, na penalty, může to být loterie. V takových zápasech musíme proměnit tu jednu nebo dvě šance, které si vytvoříme. Potom můžeme zvítězit," snažil se najít recept křídelník Róbert Mak.
Strach? U Slováků nehrozí, říká Škrtel
Slovenský tým rozhodně nemusí jít do těžkého boje s poraženeckou náladou. V posledních měsících si udržuje stabilní výkonnost, která jej, na rozdíl třeba od české reprezentace, řadí k širší evropské špičce.
Svěřenci trenéra Jána Kozáka za posledních jedenáct zápasů prohráli pouze v úvodním duelu Eura s Walesem. A to hráli s takovými soupeři, jako bylo Německo, Anglie, Švýcarsko, Island, Rusko či Irsko. Slováci navíc stále žijí ze slavného kvalifikačního vítězství nad Španěly.

"Tohle mužstvo má svou sílu a kvalitu. Jakmile necháme na trávníku všechno a dáme do toho srdce jako v předcházejících soubojích, tak věřím, že bychom mohli jít dál," vyhlásil přesvědčivě stoper Škrtel.
"Na hřišti je to vždy jedenáct proti jedenácti, rozhodne se přímo tam, žádné prognózy nemusí platit," nechal se slyšet zkušený lídr zadních řad a hráč Liverpoolu.
Škrtel nevidí důvod, proč by Slováci měli jít do zápasu se strachem. "Věřím, že naše touha po vítězství bude větší, než jejich kvalita. A že po zápase budeme spokojenější my. Půjdeme za vítězstvím," uzavřel slovenský kapitán.

Nejčtenější zprávy