Za prodej falešného sýra dostala firma rekordní pokutu, nejasný je i původ


Praha - Veterináři uložili firmě Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku rekordní pokutu 2,5 milionu korun. Společnost přeprodala nejméně 106 tun náhražky sýra, která byla označena jako 30procentní eidam. Mléčný tuk byl ve výrobku nahrazen rostlinným. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.
Manažer nákupu a prodeje firmy Jan Váňa řekl, že společnost se proti pokutě odvolá.  "Je to celkem složitá a hodně komplikovaná situace," dodal bez dalších podrobností.
Podle veterinářů nebyl znám ani původ výrobku. Polská mlékárna, která je na něm uvedena jako producent, popírá jeho výrobu, což potvrdily i tamní dozorové orgány.
Podle Pejchala putovala náhražka k distributorovi přes řetězec několika dalších obchodníků, poslední před Kovářem plus působil na Slovensku. "Případem se podle informací SVS zabývá slovenská policie," uvedl mluvčí. Z uvedených 106 tun se podařilo veterinářům stáhnout z trhu 16,6 tuny náhražky. Ty byly v polovině června zlikvidovány ve spalovně ve Zlínském kraji.
Firma podle Pejchala již dříve uvedla na trh 268 tun stejně označeného výrobku neznámého původu, nepodařilo se však prokázat, že byli zákazníci v informacích o složení klamáni. Zboží bylo v době šetření po datu použitelnosti, ve firemním skladě se již nevyskytovalo a nebylo možné provést analýzu jeho složení.

Výši pokuty podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda ovlivnilo množství prodávaných produktů. U firmy se podle něj navíc jednalo o opakované protiprávní jednání.
Veterináři uložili firmě v roce 2013 dvě pokuty, jejichž souhrnná výše byla 2,6 milionu korun. Společnost tehdy podle nich uvedla na trh skoro 16 tun koňského masa, které bylo označeno jako hovězí. Podle Váni musela firma pokutu zaplatit, věcí se ale podle něj zabývá Nejvyšší správní soud.

Nejčtenější zprávy