S nákupem britské měny neváhejte, dostanete dvacet liber navíc za každých deset tisíc korun


Praha – Lidé, kteří se v příštích dnech a týdnech chystají na dovolenou nebo za nákupy do Velké Británie, by neměli s nákupem libry váhat. Britská měna je momentálně pro Čechy nejvýhodnější od března 2014, tedy za poslední více než dva roky.
Od pátečního oznámení výsledků referenda o Brexitu oslabila libra o více jak dvě koruny. Zatímco ještě ve čtvrtek se ve směnárnách prodávala zhruba za 35,8 koruny, dnes už je to 33,3 koruny. Za každých deset tisíc korun tak nyní koupíte o více jak dvacet liber více – teď je to 300, zatímco před týdnem jen 279.

"Situace se nyní zklidňuje, a pokud něco, tak libra začíná mírně posilovat. Pokud někdo v rámci letní dovolené plánuje koupit britskou libru, měl by tak možná učinit nyní, a mít tak pověstného vrabce v hrsti," říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.
"Nelze sice vyloučit, že britská měna během léta ještě dále oslabí, úplně bych se na to však nespoléhal," dodává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
"Velká Británie však navzdory oslabení libry zůstává pro české turisty jednou z nejdražších evropských zemí," podotýká Novák. Za běžné zboží a služby se v Británii platí zhruba dvakrát tolik co v Česku.
U dalších hlavních světových měn pak není kam spěchat. "Co se týče nákupů eura či amerického dolaru, tam očekávám poměrně stabilní úroveň kurzu koruny, spěchat s nákupem těchto měn proto asi není nějak zvlášť potřebné," říká Jáč.

Nejčtenější zprávy