Nejen biatlon dokáže pobláznit Nové Město. Bikerský šampionát ukončil souboj titánů


Nové Město na Moravě – Mistrovství světa horských kol 2016 je definitivně minulostí, uzavřel jej souboj elitních mužů. A 23 300 diváků, kteří si v neděli podle oficiálních údajů našli cestu do Vysočina arény, se rozhodně mělo na co dívat. O titul spolu svedla bitvu tři patrně největší esa, která kdy na tlustých pláštích závodila. Na pódiu tak stáli majitelé dohromady tří olympijských zlatých medailí a 11 světových titulů i celkových triumfů ve světovém poháru.
Cink nejlepší ze "zbytku světa"
"Rozhodně to bude bitva těchto tří velikánů," shodovali se před samotným závodem všichni odborníci. A měli pravdu. Z počátku se jim do toho sice "pletl" i Ondřej Cink, ten ale mimo jiné kvůli technickému problému čelo záhy opustil, aby do cíle dorazil jako nejlepší ze zbytku světa, dvě minuty za elitní trojicí. A tak se mohla naplno rozhořet bitva, jež se s největší pravděpodobností složením nebude lišit od té, jež proběhne za více než měsíc v Riu.

První cílem nakonec projel Švýcar Nino Schurter, který si ohlídal náskok získaný za polovinou závodu. "Když jsem viděl, že mám slušný náskok, neriskoval jsem ve sjezdech a snažil se jet co nejbezpečněji. Jak bylo možné vidět v ženském závodě, v posledním kole se může stát lecos," připomněl šampion sobotní smůlu Wloszczovské a Spitzové.
Schurter: Ještě je přede mnou hodně práce
"Nino byl dneska nejsilnější," uznal po závodě i Jaroslav Kulhavý. Schurter tak pátým elitním titulem vyrovnal Absalonův zápis. S mládežnickými kategoriemi mají navíc oba také shodný počet titulů, a to dokonce osm. "Před startem jsem na vyrovnání Juliena vůbec nemyslel. On má pořád navíc dvě zlata z OH, takže mám před sebou pořád hodně práce, abych jej dorovnal," tvrdil švýcarský biker po závodě.

Nadále tak trvá dominance dua Schurter-Kulhavý na novoměstské trati. Z šesti zdejších závodů v rámci SP a MS čtyřikrát vyhrál Švýcar (dvakrát byl druhý), sám k tomu říká: "Je úžasné tady závodit. Mám tu trať rád, opravdu mi sedí a je tady úžasná atmosféra. Je samozřejmě skvělé tady Jaroslava porazit. Přišla spousta lidí jej povzbuzovat, je to jeden z nejlepších závodů, co máme."
Rodák z Ústí nad Orlicí pak ovládl zbylé dva ročníky. Zdejší trať je tak jedna z mála, na níž zatím brzy šestatřicetiletý Julien Absalon nedokázal zvítězit, čím to?
Absalon: Atmosféra je tady vždycky skvělá
"Mám rád trénování tady. Ale nikdy jsem zde nevyhrál. Možná ty kopce jsou tady pro mě moc krátké, což vyhovuje Ninovi. Není to podle mě o technických sekcích, ty mi jdou. Potřebujete tady ale mít hodně síly a tu mají Nino a Jaroslav asi větší. Ale rád tady závodím, atmosféra je vždycky skvělá," vysvětluje Francouz.
Bouřící Vysočina aréna viděla napínavou bitvu tří nejúspěšnějších závodníků historie. Nabízí se tak otázka: "Zažívají díky tomu nyní horská kola zlatou éru?" Po jejím položení bylo na tiskové konferenci po závodě chvíli ticho.

"Teď je to asi pravda. Jaroslav, Nino a já jsme schopní vyhrávat SP a mistrovství světa. Svedli jsme spoustu skvělých bitev. Ale samozřejmě se objeví noví a silní závodníci," ujal se jako první slova Absalon. Ten se rozhodl prodloužit si kariéru ještě na další dva roky, takže tyto souboje bude možné sledovat i nadále. "Já nevím. Samozřejmě si ale užívám bitvy s těmito velkými osobnostmi," kontroval Schurter.
Celková návštěvnost: 57 600 diváků
Jaroslav Kulhavý si souboje s velikány také pochvaluje: "Já jsem samozřejmě rád, že k této trojce patřím. I když co se týče světových pohárů, tak jsem až na třetím místě, kluci jich mají na svém kontě víc. Já jsem možná trochu výjimka, protože to kombinuji s maratonem, což je trochu něco jiného. Ale do těch soubojů se občas připletu a jsem za to rád."
Souboj titánů tak byl tou nejlepší tečkou za velmi vydařeným šampionátem. Na ten si za pět závodních dní našlo cestu 57 600 diváků, jen v sobotu přišlo 14 800 lidí, v neděli pak dokonce 23 300 návštěvníků. 

Nejčtenější zprávy