Francouzi šli domů, my jsme slavili. Tohle je teprve začátek, hlásí islandský kapitán Gunnarsson


Paříž –  Na evropském šampionátu prohráli první zápas, který však znamenal konečnou. Přesto odcházejí s hlavami vztyčenými. Fotbalisté Islandu po sobě zanechali velkou stopu. V cestě do semifinále turnaje však byla domácí Francie nad jejich síly. Tu Islanďané neporazili ani jednou z dvanácti střetnutí (3 remízy, 9 proher).

"Jsme zklamaní, ale zároveň neskutečně pyšní na to, co se nám povedlo. Byl to skvělý zážitek, za kterým však stálo hodně tvrdé práce. Největší dík však patří fanouškům," hovořil po zápase islandský kapitán Aron Gunnarsson.
A pokračoval. "Když jsem se chvíli po konci utkání rozhlédl, francouzští hráči i diváci už byli dávno pryč. My, i když jsme prohráli, jsme na trávníku slavili ještě dlouho po závěrečném hvizdu. Všichni zpívali... běhal z toho mráz po zádech."

Čtvrtfinále označil za nešťastný zápas. "V prvním poločase jsme hráli hrozně. Naštěstí jsme si alespoň zachovali tvář po přestávce, kdy jsme si uvědomili, že už nemáme co ztratit. Věděli jsme, že takhle bychom turnaj zakončit neměli. Myslím, že v druhém poločase jsme hráli dobře."
Lagerbäck: První poločas jsme nezvládli mentálně
Druhý poločas Islanďané vyhráli i díky gólu Kolbeinna Sigthórssona, jenž snížil v 56. minutě na 1:4. "Naše defenziva nefungovala tak, jak jsme si představovali, ale na tom není nic divného, že jsme po tolika zápasech ve stejné sestavě unavení. V druhém poločase jsme se vrátili do hry, ukázali jsme charakter a jsme rádi, že jsme druhé dějství vyhráli."
Podle jednoho z trenérů islandské reprezentace Larse Lagerbäcka, jenž už dříve potvrdil, že u týmu po ME skončí, nezvládlo jeho mužstvo první poločas mentálně. "V druhém poločase jsme ukázali, že ve fyzičce problém nebyl. Tohle jsou zápasy, ze kterých se musíte poučit. Byla to dobrá připomínka faktu, že musíte mít správný přístup každou vteřinu," prohlásil.

Poučíme se. Teprve začínáme
I švédský kouč byl hrdý na to, co Islanďané na svém prvním velkém turnaji dokázali. Základní skupinou prošli bez prohry, když remizovali 1:1 s Portugalskem a Maďarskem a porazili 2:1 Rakousko. Překvapili ale zejména v osmifinále, v němž zdolali Anglii 2:1. "Pokud se podíváte na turnaj jako celek, postoupit jakožto nováček do čtvrtfinále je absolutně fantastické," řekl Lagerbäck.
"Těch čtyři a půl roku bylo skvělých. Všichni ti fanoušci, kteří sem dorazili, a podpora, kterou jsme cítili z domova, všechna ta pozitivní nálada a zájem - to vše cítím hluboko v srdci. Užil jsem si každou minutu, možná s výjimkou těch dnešních prvních 45 minut," dodal.
Své účinkování na Euru považují logicky za úspěšné. A věří, že se prosadí i na dalších velkých turnajích. "Poučíme se z toho. Teprve začínáme," uzavřel odhodlaně kapitán Gunnarsson. 

Nejčtenější zprávy