Stříbro se mi líbí, je to nejhezčí medaile. Měl jsem ale na zlato, litoval Maslák


Amsterdam - Čtyřstovkař Pavel Maslák porušil tradici. Z vrcholných akcí vždy přivezl v individuálním startu mezi seniory buď titul nebo nic. Tentokrát se musel na mistrovství Evropy v Amsterdamu sklonit před obhájcem Britem Martynem Rooneym a má první stříbro v kariéře. Byl za něj rád, ale hlodal v něm červíček, že se mohl po čtyřech letech vrátit na evropský trůn.

Maslák poprvé na šampionátu pod otevřeným nebem běžel finále z osmé dráhy. To proto, že byl v nejpomalejším semifinále druhý. Podobné zkušenosti má pouze z mítinků Diamantové ligy. Nemohl si tak kontrolovat soupeře a musel spoléhat na vlastní odhad tempa. "V hale jsem většinou měl šestou, ale tam to tolik nevadí, tam to umím. Nevýhoda je, že nevidíte soupeře a do poslední rovinky nevíte, jak na tom jste," uvedl.
Když vybíhal sto metrů před cílem ze zatáčky, figuroval na páté, šesté pozici. Touha po medaili a ušetřené síly z pomalu rozběhnutého závodu ho ale hnaly vpřed. "Říkal jsem si, že to vypadá blbě a doufal jsem, že aspoň ten bronz dám," prozradil český rekordman. "Tím, jak jsem ušetřil trochu síly, tak jsem na to měl a nakonec jsem je doběhl. Ale na stříbro jsem se dostal až tak pět metrů před cílem," uvedl.

Druhé místo obsadil také na ME juniorů v roce 2009, ale se štafetou. "Těší mě to, je to totiž nejhezčí medaile. Vždycky se mi líbilo stříbro. Buď jsem dostal to cennější zlato, nebo ten horší bronz. Ale zatím ve mně převládá zklamání, věděl jsem, že jsem na něho měl. Ale ono se mi to rozleží v hlavě a budu rád za stříbro," prohlásil.
Pro rychlejší běh nebyly podmínky
Pro všechny atlety na stadionu panovaly extrémně špatné podmínky. Po obědě silně pršelo a celý den fouká silný a hlavně točící se vítr. "Slibovali až osm metrů za sekundu," uvedl Maslák. Výkyvy pocítily zejména atleti při horizontálních skocích a také v tyči. "Točí se to tady všemožně. A já měl strach, že v té osmé dráze se to bude točit ještě víc. Když se vypráskáte do protivětru, tak s tím na konci nic neuděláte," konstatoval.

Chtěl běžet čas pod 45 sekund. To se mu nepovedlo od jeho českého rekordu 44,79 sekundy na MS v Moskvě před dvěma lety. "Aby mě to ještě víc nakoplo směrem do Ria, protože na tréninku předvádím dobré časy a zatím jsem to úplně neprodal," řekl pětadvacetiletý běžec. "Ale nebyly tu úplně ideální podmínky, aby se běželo rychle," našel omluvu.
I proto je rád, že směrem k olympijským hrám jeho forma stoupá. Rád by se v Riu podíval do finále. To bude ale těžký oříšek, neboť v letošní sezoně pod 45 sekund běželo hned dvacet čtyřstovkařů. "V létě se mi zatím letos moc nedařilo, teď je tam stříbro, takže budu odjíždět do Ria s lehčí hlavou. Vím, že v sezoně úspěch mám. Nemusím tam jet s tím, že si musím po čtvrtém místu spravit chuť," dodal.

Nejčtenější zprávy