Formanová: Výkon Špotákové není katastrofa. A nelíbí se mi turecká cesta mezi elitu


Praha - Z atletického mistrovství Evropy v Amsterdamu se čeští reprezentanti vracejí se čtyřmi stříbrnými medailemi a s několika finálovými umístěními do osmé příčky.
Není to samozřejmě neúspěch, ale určitě se v některých disciplínách čekalo lepší vysvědčení. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to potvrdila dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová.
„Skoro každý asi čekal medaili od oštěpařky Báry Špotákové, ale ani páté místo není žádná katastrofa,“ zdůraznila úvodem svého ohlédnutí za šampionátem.

Čekala jste, že Pavel Maslák, Jan Kudlička a Vítězslav Veselý ozdobí své výkony stříbrnými medailemi?
Věřila jsem, že díky svým letošním výkonům najdou cestu na stupně vítězů. Maslák i Veselý se nakonec netajili dokonce i zlatými představami a Kudlička měl k nejcennějšími kovu velice blízko. Nelze však přehlédnout, že tyčkařský suverén Lavillenie z Francie nezvládl základní výšku 575 centimetrů a v tu dobu už ostatní skokani byli ze hry. Byl to velký risk, ve větrném počasí trochu přecenil své možnosti. To samozřejmě nesnižuje úspěšné Kudličkovo vystoupení, který výbornou formu potvrdil už před odletem do Amsterdamu novým českým rekordem.
Čtvrtou medaili vybojoval desetibojař Adam Helcelet. Nebylo to pro vás překvapení?
Po prvním dnu desetiboje asi nikdo nečekal, že by na jedenáctém místě mohl bojovat o přední umístění. Jenže druhý den zvládl skvěle. Výborným výkonem v tyči a osobním maximem v disku i oštěpu se protlačil až na medailovou pozici a v závěrečné patnáctistovce ji udržel. Jen mě překvapilo, že na zlatou medaili stačilo získat jen 8218 bodů. To za éry Tomáše Dvořáka či Romana Šebrleho měl na svém účtu vícebojař až někde z konce první desítky.

Mezi kandidáty na medaili patřila určitě oštěpařka Barbora Špotáková. Jaký je váš názor?
Určitě, a to především proto, že před šampionátem se stále zlepšovala, dostala se hodem přes 66 metrů do čela světových tabulek a mohla být spokojená. Teď je sice rozladěná, ale určitě je dobře, že se mistrovství Evropy zúčastnila. Zjistila, na co se musí před olympiádou především zaměřit. Zmínila se už hlavně o rozběhu, což je logické, protože při léčení zlomené nohy si vytvořila dost velké běžecké manko. Potřebuje také ještě absolvovat dva či tři závody a věřím, že v Riu už zase bude patřit k absolutní špičce.
O kom z dalších českých atletů jste si myslela, že najde cestu na stupně vítězů?
Zase díky pěkným posledním výkonům aspoň jeden z dvojice oštěpařů Jakub Vadlejch, Jaroslav Jílek, v postup do finále jsem věřila tyčkařce Jiřině Ptáčníkové a s medailovými ambicemi odjížděl i mílař Jakub Holuša. Potvrdil je už vítězstvím v rozběhu, ale radost se brzy změnila ve velké zklamání. Po protestu Švédů byl pro strčení do soupeře diskvalifikován. Byl to hodně přísný verdikt, ale i s tím se musí při obvyklé strkanici mezi jednotlivými běžci počítat. Zase jedna, i když hodně drahá zkušenost.

Kdo vás nejvíc zaujal z mladých atletů?
Postupem do finále patnáctistovky Filip Sasínek. Je šikovný, talentovaný a má před sebou slibnou budoucnost. Z děvčat pak především teprve osmnáctiletá Michaela Hrubá, která skvěle a velice dobrým výkonem 193 centimetrů zvládla kvalifikaci, ale ve finále jí chyběly větší zkušenosti z velkých soutěží. A v běhu na 400 metrů překážek na sebe upozornila stejně stará Tereza Vokálová. Když se této disciplíně bude věnovat s plným zaujetím, tak i ona se může brzy prosadit i mezi ženami.
Do jaké míry bylo mistrovství poznamenáno blížící se olympiádou a neúčastí ruských atletů?
Někteří přední atleti dali přednost přípravě na Rio, ale ve většině disciplín se představili skutečně ti nejlepší. Více než olympiáda ovlivnila úroveň šampionátu neúčast Rusů. Bylo to nešťastné rozhodnutí potrestat kvůli jednotlivcům celou reprezentaci. Vždyť někteří Keňané, Američané a sportovci z dalších zemí měli či mají problémy s dopingem, a přesto státy jako takové budou na olympiádě vystupovat. Když byly u Armstronga zjištěny zakázané látky, tak také nebyla potrestána celá stáj.
Co ještě se vám na mistrovství nelíbilo?
Turecká cesta mezi evropskou elitu pomocí rodáků z Keni, Jamajky, Kuby, Etiopie a dalších zemí. Z jedenácti majitelů medailí jen dva pocházejí z Turecka. To se mi nelíbí.
A co mistrovství napovědělo či prozradilo před olympiádou v Riu?
Česká atletika má stále dost závodníků, kteří patří do vybrané společnosti. Patří mezi ně Maslák, Špotáková, Veselý, Kudlička, Vadlejch, Holuša, Hejnová, Ptáčníková i někteří další, kteří i na olympijských hrách budou mít reálnou šanci na postup do finále, v němž už se může stát leccos. Bude to samozřejmě těžší, než teď v Amsterdamu, ale věřím, že ani z Ria se s prázdnou nevrátíme.

Nejčtenější zprávy