Ceny v Česku nerostou. Levnější potraviny drží inflaci u nuly


Praha – Levnější potraviny drží inflaci blízko nuly. V červnu stejně jako v květnu spotřebitelské ceny oproti stejnému období roku 2015 rostly jen o 0,1 procenta. A stejně inflace vzrostla i z května na červen. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu.
Ceny nerostou a Česká národní banka tak nadále nemá důvod ustupovat z intervenčního režimu, kdy kurz české měny drží u 27 korun za euro. "Inflace se drží nízko a ještě několik měsíců výrazněji neporoste. Snižuje se tak tlak na kurzový závazek, ale zvyšuje se riziko, že Česká národní banka na příštím zasedání znovu oddálí jeho předpokládané zrušení," říká Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

"Inflace se nyní dle naší prognózy nachází na dně a od července začne pozvolna růst. Na podzim by inflace měla přesáhnout jedno procento. Nadále počítáme s tím, že ČNB uvolní kurzový závazek v první polovině příštího roku. Brexit je pro tuto prognózu rizikem, nicméně hlavním argumentem bude vývoj inflace," dodává Michal Brožka, investiční stratég Raiffeisenbank.
Nahoru benzin, dolů potraviny
V červnu se proti květnu zvýšila především cena pohonných hmot, která vzrostla o čtyři procenta. Naopak směrem dolů inflaci tlačily potraviny. Například cena vajec meziměsíčně klesla o 6,2 procenta, mléko zlevnilo o dvě procenta a cena zeleniny klesla o 2,9 procenta. Proti trendu šly ze zeleniny výrazně jen brambory, které v důsledku přechodu trhu z pozdních na rané brambory zdražily o 11,5 procenta.
Stejné položky měly největší vliv také na meziroční růst cen o pouhých 0,1 procenta. "Tento vývoj byl především důsledkem zmírnění poklesu cen v oddíle doprava a naopak vlivem prohloubení cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedli statistici.

Ceny pohonných hmot zmírnily v červnu pokles na 10,2 procenta ze 12,9 procenta v květnu. U potravin nejvíce v meziročním porovnání klesly ceny mléka o 12 procent, jogurtů o 11,6 procenta a sýrů o 11 procent. Zlevnilo i ovoce o 5,7 procenta. U výdajů na bydlení klesla nejvíce cena zemního plynu (o 6,9 %).
Zelenina byla naopak meziročně o 2,1 procenta dražší. Vzrostly také třeba ceny tabákových výrobků o 5,1 procenta a alkoholických nápojů o 2,5 procenta.
Průměrná inflace za posledních 12 měsíců klesla po červnové statistice na 0,3 procenta. Nejvyšší meziroční růst cen za poslední dva roky statistici zaznamenali před rokem, kdy inflace vystoupala na 0,8 procenta, nejníže byla inflace zase v červnu roku 2014, kdy klesla na nulu.

Nejčtenější zprávy