Čtyřicet vítězství, posun o 550 míst a nominace na Davis Cup. Rok jako ze sna, přiznává Kolář


Třinec – Přesně před rokem byl ve světovém tenisovém žebříčku na 831. místě. Dnes už se nachází o téměř 550 pozic výš. Devatenáctiletý mladík Zdeněk Kolář zažívá životní sezonu, která vyvrcholila pozvánkou na čtvrtfinálový zápas Davis Cupu proti Francii, na který dostal od Jaroslava Navrátila pozvánku.
"S kapitánem jsem byl v kontaktu už před delším dobou. Nic jsem ale dopředu jisté neměl. O nominaci jsem se najisto dozvěděl až minulý týden. Byl jsem nadšený. Je to pro mě ohromná čest tu být," přiznává skromně jeden z mála českých talentů současnosti.

Vzestup teenagera z Bystřice nad Pernštejnem, kterého stále trénuje jeho otec, však není náhodný. Letos střídá turnaje kategorie "challenger" s těmi nižší třídy "futures". A jeho sezonní bilance je zatím ohromující. Z 51 utkání jich vyhrál rovných čtyřicet!
Ač je členem prostějovského tenisového klubu, trénuje nadále doma. "Do teď jsem chodil v Bystřici na gymnázium. I když jsem měl individuální plán, maturitu jsem nestihl a mám ji odloženou. Doma trénuji protože se tam cítím dobře, chci ať mě dál vede otec a navíc mě finančně podporuje i město, za což jsem mu velmi vděčný," říká.
Podoba s Kordou? To slyším často
S tenisem ale aktuálně 284. hráč planety začal až docela pozdě, v sedmi letech. "Táta ze mě chtěl mít fotbalistu. Mě ale více bavil tenis a nakonec jsem ho přesvědčil," vzpomíná.

Ač je jeho vzorem Rafael Nadal, vizuálně velmi připomíná posledního českého vítěze grandslamu Petra Kordu. "Jojo, vím o tom. Lidi mi to hodně říkají, a asi je to pravda. Bude to tím, že jsem taky blonďák a stejně jako on hraju s čelenkou."
První větší úspěch Kolář zaznamenal v roce 2014, když v Pardubicích ovládl mezi juniory dvouhru i čtyřhru. Do širšího povědomí českého fanouška se však zapsal až letos v květnu tím, že na ostravském challenegeru Prosperita Open postoupil až do finále. A to v turnaji startoval na divokou kartu.
"Prvotní cíl byl dostal se přes první kolo. To, co pak následovalo, bylo neskutečné," usmívá se ještě teď nad svou cestou turnajem, během níž vyřadil například kvalitního Španěla Sampera-Montanu.
Štěpánka pozoruji i v šatně
V těchto dnech ale vyměnil Bystřici za třineckou Werk arenu, kde se společně s dalšími českými tenisty chystá na Francii. Ač plní roli náhradníka a na 99,9 % do utkání nezasáhne, pobyt si vychutnává.

"Atmosféra v týmu je úžasná, moc si to celé užívám. Už jen tréninky s takovými hráči jsou pro mě velkým zážitkem a obohacením," dodává tichý mladík, který v úterním tréninku dělal sparinga Radku Štěpánkovi.
Nejstaršího a nejmladšího hráče výběru od sebe dělí osmnáct let. "S Radkem se trénuje výborně. Téměř nekazí, výměny jsou dlouhé a kvalitní. Pozoruji ho i v šatně a mimo kurt. Vynasnažím se, odnést si z tohoto týdne co nejvíce zkušeností," uzavírá.

Nejčtenější zprávy