Česko? Dva bombarďáci a unikát Štěpánek. Tak velkým favoritem ale nejsme, píší ve Francii


Třinec – Zatímco česká média a vlastně i sami čeští tenisté favorizují ve čtvrtfinálovém klání Davisova poháru svého soupeře z Francie, tamní média možný přehnaný optimismus spíše krotí. "Neúčast Berdycha je pro nás velkou výhodou, ale i tak bude v cestě stát vynikající tým, který není radno podcenit," píší například známé noviny L'Equipe.
Situaci přirovnávají k té z prvního kola, kdy jejich soupeři Kanaďané rovněž postrádali svou obvyklou jedničku Milose Raonice. Zápas nakonec skončil drtivým vítězstvím Francouzů 5:0, navíc bez ztráty jediného setu. "Bylo by naivní se domnívat, že nás čeká něco podobně jednoduchého. Jsme favorité, ale bude to těžký boj," píše zase web FFT.fr.
Takhle vypadala příprava Francouzů:

Oficiální stránky francouzského daviscupového týmu se pak zabývají i charakteristikou českých tenistů. "Jsou vysocí a dobře servírují. To platí jak pro nebezpečného mladého leváka Jiřího Veselého, tak i pro bombarďáka Lukáše Rosola. Jejich hra je jako dělaná na tvrdý povrch, který si zvolili i pro toto utkání."
Štěpánek je výjimečná osobnost
Zvláštní kapitolou v českém kvartetu je pak 37letý veterán Radek Štěpánek. "V podstatě sami ve dvojici s Tomášem Berdychem dvakrát vyhráli své zemi Salátovou mísu. Ne náhodou byl dřív světová osmička. I přes pokročilý věk je stále skvělý, což potvrdil i na letošním French Open, kdy byl blízko skalpu Andyho Murrayho. On je opravdový unikát, výjimečná osobnost," pějí média ódy na adresu nejstaršího tenisty na okruhu ATP.

Štěpánek by se měl na kurtu třinecké Werk Arény představit v sobotní čtyřhře po boku Adama Pavláska. "Myslím, že je to velice kvalitní pár. Zkušenost a mladistvá dravost. Skvěle zahráli už loni v Indii. Věřím jim," řekl po včerejším losu český kapitán Jaroslav Navrátil.
V cestě jim však bude stát světový deblový pár číslo jedna - Nicolas Mahut a Pierre Herbert. Ti si před pár dny podmanili slavný Wimbledon, a do Třince tak přijeli o dva dny později než zbytek týmu. Tréninkový deficit však francouzský šéf lavičky Yannick Noah odmítá.
Před Simonem dostal přednost Pouille
"Ano, na trénink v hale a navíc na jiném povrchu neměli moc času, ale na druhou stranu... vždyť vyhráli Wimbledon. Já jsem mnohem raději, že přijeli šťastní, s dobrým srdcem a ve vítězné náladě," podotkl bývalý špičkový tenista Noah.

Ten k českému překvapení z nominace opomněl Gillese Simona, který s týmem v Třinci celý týden trénoval. "Překvapilo nás to všechny. Simona jsme tam očekávali, mohl hrát v klidu Hamburk, místo toho tady trávil celý týden. Ale to není naše starost, soustředíme se na to, abychom získali tři body," podivil se Jiří Veselý.
Překvapení to však nejspíš nebylo pro Francouze. Čtenáři webu L'Equipe celý týden hlasovali o tom, kdo z dvojice Pouille - Simon dostane důvěru. V anketě, v níž hlasovalo téměř šestnáct tisíc lidí, jasně zvítězil 22letý mladík Lucas Pouille. A těsně to rozhodně nebylo, získal 72 procent hlasů.
Česko vs. Francie 7:8
Historicky je vzájemná bilance obou zemí téměř vyrovnaná. O chloupek lepší je ale Francie, která z patnácti zápasů vyhrála osm. V posledních letech se týmy střely šestkrát. Třikrát slavili Češi, třikrát soupeř. Zajímavostí je, že vždy triumfoval domácí tým.
Na tuzemské půdě pak Francouzi vyhráli v roce 1926, tedy před rovnými devadesáti lety. Bylo by skvělé tuto sérii o další rok prodloužit. První den dvouher sledujte v naší online reportáži ZDE .

Nejčtenější zprávy