Navrátilův rébus: Koho na rozhodující dvouhry? Čechy trápí únava, kondice i psychika


Třinec - Po třech zápasech čtvrtfinálového utkání Davisova poháru mezi Českem a Francií je stav příznivější pro hostující reprezentanty ze země galského kohouta. Češi však rozhodně neskládají zbraně a v nedělních závěrečných dvouhrách se pokusí vývoj duelu otočit.
"Prohráváme 1:2, ale není všem dnům konec. Zítra do toho zase vletíme a uvidíme, na co to bude stačit," burcoval po včerejší prohrané čtyřhře Lukáš Rosol. Češi v ní v pětisetové bitvě podlehli nejlepšímu deblovému páru planety Mahut - Herbert po dlouhých třech hodinách.

Svěřence kapitána Jaroslava Navrátila ale nečeká nic jednoduchého. Ač svým hráčům věří, je realistou. "Bude to hodně těžké. Tsonga hrál v pátek špatně, měl černý den a já pochybuju, že ho bude mít znovu," řekl.
Otázkou však zůstává, kdo z Čechů se na kurt postaví. Důvody, proč nevybrat právě toho či onoho, jsou u každého z nich.
Co trápí český kvartet?
Radek Štěpánek - Kondice
Podal skvělý výkon v sobotní čtyřhře. Až na výjimky nekazil, spolehlivě servíroval a za celý zápas ani jednou nepřišel o své podání. Nejednoho fanouška v hale či u televize napadlo: "V posledních týdnech se mu dařilo, teď zahrál taky skvěle. V neděli by mohl hodně potrápit Tsongu!"

Jenže se tak s největší pravděpodobností nestane. Sám Štěpánek totiž včera potvrdil, že se na další těžký zápas už necítí. "Nejsem v takové kondici, aby mi tělo umožnilo hrát, abych zvládl po sobotních pěti setech odehrát další zápas na tři vítězné sady."
Štěpánkova slova následně potvrdil i kapitán. "Radkovi se do singlu nechce. Zkusím s ním ještě promluvit, ale je těžké ho z pozice kapitána nutit," prozradil Navrátil. Výsledek: Nenastoupí .
Adam Pavlásek - Zranění
Nejmladší z českého kvarteta si v pátečním tréninku poranil záda, a z toho důvodu také nenastoupil do čtyřhry. Ač v původní nominaci figuroval. "Adam si v pátek natáhl záda. Byla zima a on prochladl. Doktoři se ho ještě v sobotu snažili dát dokupy, ale nepovedlo se to," objasnil důvody změny Navrátil.
Pokud se tedy zdravotní stav Pavláska během noci nezlepší, bude nejspíš i třetí den daviscupového zápolení sledovat jen z lavičky u kurtu. Výsledek: Zřejmě nenastoupí.
Lukáš Rosol - Únava
Třicetiletý rodák z Brna strávil za dva dny na kurtu dohromady už sedm hodin! A to je panečku pořádná porce. "Chtěl jsem nechat v sobotu Lukáše odpočinou, ale bohužel se to nedalo udělat jinak. Musel to chudák vzít na sebe a po boku Radka Štěpánka určitě nezklamal," děkoval mu čtyřhře Navrátil.

Sám Rosol však potvrdil, že na tom se silami není úplně nejlíp. "Určitě by to mohlo být lepší, oba ty zápasy byly vážně dlouhé. Znáte to, kdyby se dnes vyhrálo, regenerovalo by se líp," dodal po utkání.
Z jeho dalších slov však vyplynulo, že se svým startem do poslední dvouhry pro Lucasi Pouillemu počítá. "Doufám, že vyrovnáme a já si to s ním pak rozdám o postup," uzavřel. Výsledek: Zřejmě nastoupí.
Jiří Veselý - Psychika
Ach ta hlava. To si po pátečním zpackaném zápase s Pouillem říkala česká jednička Jiří Veselý. Svého selhání si byl vědom a sám si sypal popel na hlavu. "Je to pro mě těžké. Za Česko hraji moc rád, ale bohužel na ty zápasy zatím nedokážu nastavit svoji psychiku. Pořád víc soupeřím sám se sebou než se svým soupeřem," litoval.

I tak by se ale dnes na kurtu měl s největší pravděpodobností objevit. "Jirka byl v pátek hodně svázaný důležitostí zápasu a tím, že se od něj ten bod asi očekával. Proti Tsongovi to bude úplně o něčem jiném, bude moct jen překvapit. Je stoprocentně připravený, zdravý a mladý. Potřebuje načerpat zkušenosti. I kdyby zápas prohrál, může pro něj být velkým přínosem," poznamenal Navrátil a vlastně tak prozradil, že by Veselý měl nastoupit. Výsledek: Určitě nastoupí .
Posledním otazníkem pak je, zda opravdu nastoupí proti Tsongovi. Ten totiž v pátečním utkání občas pokulhával a bral si dokonce i prášek proti bolesti. Toho by v případě indispozice zřejmě nahradil Nicolas Mahut, který byl včera absolutním králem čtyřhry a v singlovém žebříčku mu patří 42. pozice. Je tedy výš, než česká jednička.

Nejčtenější zprávy