Hodiny v kolonách, objížďky. Rozkopané silnice lidem kazí dovolené. To jsou místa, kterým se vyhnout


Praha - Řidiči, kteří směřují k moři do Chorvatska, se musí obrnit trpělivostí. Ať se vydají po kterékoliv ze tří hlavních tras, pokaždé narazí na kolony a desítky minut zdržení.
Značky varující před stavebními stroji a omezující rychlost jsou postavené na českobudějovické silnici I/3, mikulovské I/52 i na znojemské I/38. Tam jsou dopravní omezení dokonce rekordní: na sedmdesáti kilometrech mezi Jihlavou a Znojmem jich je celkem osm. A semafory, které kyvadlově řídí provoz mezi oběma směry, jsou naštosované klidně i po třech kilometrech.

"Tohle jsem v životě nezažil," lamentuje Radek Kučera z Kolína, který začátkem července vyrazil kempovat na jižní Moravu a v zácpě si podle svých slov užil doslova peklo. Na úseku, který jindy projede za hodinku a čtvrt, strávil tentokrát téměř dvojnásobek času.
Hlavní tah I/38, který je oblíbenou letní trasou nejen do Chorvatska, ale i k Vranovské přehradě a do Podyjí, patří k nejkřiklavějším příkladům rozkopaného Česka, kde se právě v těchto měsících mohutně staví nebo opravuje. Proudem tečou miliardy korun, celkem se jich má letos prostavět téměř čtyřicet.
K nejrozkopanějším silnicím se řadí kromě tradičně opravované dálnice D1 i padesát kilometrů mezi Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem nebo silnice z Frýdku-Místku k slovenské hranici. "Za nekomfort se řidičům opakovaně omlouvám, na druhou stranu máme rekordní peníze na opravy a výstavbu, takže děláme, co můžeme. Určitě se všichni těší na stovky opravených, modernizovaných nebo nově postavených silnic," říká ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který začátkem letních prázdnin vyzval motoristy, aby si místo nervozity jízdu užívali a už cestu brali jako součást dovolené.
Obdobný recept na průtahy při přesunech má i ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. "Lze tomu úspěšně předejít důkladným naplánováním trasy předem, zjištěním aktuální dopravní situace. Zároveň všem řidičům doporučujeme dělat pravidelné přestávky, mít ve vozidle dostatek tekutin a zejména nespěchat," radí řidičům.

Tři trasy na Chorvatsko
Jihočeská cesta silnice I/3: Tábor - České Budějovice - Dolní Dvořiště Délka: 100 km Tři omezení: u Tábora, u Veselí nad Lužnicí, u Kamenného Újezdu.
Přes Vysočinu - silnice I/38: Jihlava - Znojmo - Hatě Délka: 86 km 8 omezení: Rančířov, Beranovec, Hladov, Markvartice, Svojkovice, Pavlice, Vranovská Ves, Znojmo.
Jihomoravská cesta I/52: Brno - Mikulov Délka: 50 km Tři omezení: Brno, 2 x Pohořelice.

Nejrozkopanější české silnice
D1: Praha - Vyškov Délka: 240 km Sedm omezení: 29 - 34, 49 - 56, 134 - 141, 162 - 168, 178 - 182, 199 - 204, 220 - 229
I/38: Jihlava - Znojmo - Hatě Délka: 86 km Osm omezení: Rančířov, Beranovec, Hladov, Markvartice, Svojkovice, Pavlice, Vranovská Ves, Znojmo.
1/34: České Budějovice - Jindřichův Hradec Délka: 50 km Osm omezení: 2 x Úsilné, 2 Hůry, Lišov, Štěpánovice, Třeboň, Nová Hlína.
D2: Brno - Břeclav Délka: 60 km Čtyři omezení: 11 - 19, 28 - 30, 34 - 38, 48 - 50 km
I/56: Frýdek- Místek - Staré Hamry (hranice se Slovenskem) Délka: 33 km Šest omezení: Frýdek-Místek, Hodoňovice, Kunčičky, Frýdlant, Samčanka, Staré Hamry

Nejčtenější zprávy