Boj o pódium je před poslední alpskou etapou otevřený, Froome dál vládne, Kreuziger ztrácí


Praha - Tour de France 2016 má před sebou poslední horskou etapu vedoucí do Morzine. Pak už závodníky čeká pouze závěrečný dojezd do Paříže. Chrisi Froomovi se navzdory pádu a drobné ztrátě kontaktu v závěru páteční etapy podařilo ještě navýšit svůj náskok na druhého závodníka průběžného pořadí, kterým je nově Romain Bardet. Čtyři náročná stoupání a malé rozestupy mezi druhým a pátým místem pro sobotu slibují zajímavou podívanou.

Velké alpské vrchařské finále na 146 kilometrů z Megeve do Morzine-Avoriaz zahrnuje vrchol druhé kategorie, dvě "jedničky" a závěrečný "HC" kopec. Rozhodující budou poslední dvě stoupání. Druhá "jednička" dne Col de la Ramaz má vrchol na 94. kilometru etapy a je dlouhá téměř 14 kilometrů, sklon je průměrně 7,1 %. Po sjezdu a zhruba 13 kilometrech roviny pak začne poslední velké stoupání ročníku, kopec mimo vypsané kategorie Col de Joux Plane tyčící se do nadmořské výšky 1 691 metrů. 
Tour de France na toto 11,6 kilometrů dlouhé stoupání s průměrem 8,5 % zavítá podvanácté v historii, vždy pak následoval cíl v Morzine. Od poslední návštěvy je to přitom již deset let. V roce 2006 byl na vrcholu první Floyd Landis, pozdější vítěz závodu, který byl ale následně z výsledkových listin vyškrtnut. Z vrcholu posledního stoupání do cíle zbývá už jen dvanáctikilometrový sjezd.
Bardet francouzským hrdinou
Chris Froome šel v páteční etapě k zemi, přesto navýšil své vedení v celkovém hodnocení již na 4 minuty a 11 sekund. Pokud na něm pád nezanechal větší dopady, o vítězi 103. ročníku Tour de France by mělo být rozhodnuto. "Jen to demonstruje, že Tour končí až cílovou páskou v Paříži. V sobotu to bude těžké, ale bude to poslední den většího úsilí," upozorňuje muž ve žlutém.
Útočení před páteční etapou slibovali mimo jiné Romain Bardet, Richie Porte nebo Fabio Aru. A všichni to splnili. Nejagresivnější atak předvedl domácí Bardet, který útok z mokrého sjezdu přetavil v první etapové vítězství pro Francii v letošním ročníku a zároveň se vyhoupl za Frooma na druhé místo. Pouhý jeden den v horách jej tak dělí od životního úspěchu.
"Je krásné jezdit takhle instinktivně. Tento útok byl naprosto neplánovaný. Byl to záblesk v mysli Mikaela Chérela, který řekl, pojďme naplno do toho sjezdu," popisoval možná klíčový okamžik boje o pódium Bardet.
Yates chce udržet bílý trikot, Kreuzigerovi se top 10 vzdaluje
A ke svým ambicím do zbytku závodu dodal: "Jsem rád, že jsem teď druhý. Je lepší být 16 sekund před Nairem Quintanou než být 16 sekund za ním. Na Joux Plane se zítra může stát cokoli. Budu se snažit udržet mou pozici na pařížském pódiu. To by bylo úžasné."
Za Bardetem je teď zmíněný Quintana. Mladičký Adam Yates se propadl o jednu příčku, je aktuálně čtvrtý. "Nepřijel jsem sem bojovat o celkové pořadí a přitom jsem teď čtvrtý a nosím bílý trikot. To není tak špatné. Teď jej musím udržet do Paříže," prohlásil po prvním špatném dnu na Tour Yates.
Své plány o útočení na pódium jistě stále neodkládá pátý Richie Porte, který na druhého Bardeta ztrácí pouhých 66 sekund. V závěru páteční etapy ale viditelně trpěl. Šestý Fabio Aru je pak dalších 43 sekund zpět, etapu za etapou se zlepšuje a můžeme si klidně vsadit na to, že se své umístění pokusí vylepšit.
Největší zklamání teď zažívá Bauke Mollema, který se ze druhého místa propadl až na samotný konec elitní desítky a sny o pódiu se mu rozplynuly. Romanu Kreuzigerovi, který by naopak rád do první desítky pronikl, se tento cíl výrazně vzdálil. Na Mollemu teď ztrácí lehce přes dvě minuty.

Nejčtenější zprávy