Špotáková: Potrestání ruských atletů? Nešťastné řešení. A s virem zika se přehání


Praha - Barbora Špotáková skončila sice na mistrovství Evropy až pátá, ale minulý týden na Diamantové lize obsadila třetí příčku a potvrdila tak své medailové ambice na olympijských hrách.
"Na šampionátu starého kontinentu se ukázalo, že medaile nejsou zadarmo. Jsem však připravena o některou z nich v Riu bojovat," usmívala se dnes při převzetí kolekce před odletem na olympijské hry v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Na olympijskou kolekci byla i kritika. Jak se vám líbí?
Mám dobrý pocit z oblečení, všechno dobře sedí. Vůbec největší radost mi udělalo obutí. Určitě se všichni ve vesnici poznáme, což je jistě dobře.
Půjde vám však i o dobrý výsledek v oštěpařském sektoru. S jakými pocity 10. srpna do Ria odletíte?
Jsou to mé už čtvrté olympijské hry, což samo o sobě považuji za úspěch. To samozřejmě neznamená, že do Ria poletím na výlet. Naopak, jsem zdravotně v pořádku, správně nažhavená a doufám, že budu bojovat o nejvyšší příčky. Když zúročím tréninkové úsilí, tak bych na stupních vítězů neměla chybět. Čili – odletím s optimismem, ale zároveň s pokorou.
Na Diamantové lize v Monaku byly závody poznamenány teroristickým útokem v Nice. Jak tyto hrůzy prožíváte?
Pochopitelně jsou více než nepříjemné, ale zároveň se ukazuje, že se s nimi musíme naučit žít. A pokud se nám to nedaří, tak by vlastně nešlo nic dělat, dokonce ani vycházet ze svého obydlí. Nesmí se těmto teroristickým akcím jít naproti, například hledat přelidněná místa.

Další nepříjemností je virus zika. Nemáte z něj v Riu obavy?
Nebezpečí reálné nákazy vidím velice malé, spíš si myslím, že se přehání.
A do třetice: na olympiádě nebudou potrestaní ruští atleti. Považujte to za optimální řešení jejich problémů s dopingem?
S jakýmkoli plošným zákazem nesouhlasím, protože jsou potrestáni nevinní lidé. Pokud jde o atlety, tak dokonce i někteří s letošními nejlepšími světovými výkony a samozřejmě s čistým krevním obrazem. Zároveň nelze přehlédnout, že Rusům se během půl roku nepodařilo splnit určitá ultimáta světové federace. Přesto současný verdikt považuji za nešťastné řešení.
A teď snad něco příjemnějšího. Začínáte mít dobrý pocit ze zlepšení rozběhu, který jste označila jako jeden z největších důvodů vašeho nevydařeného vystoupení na mistrovství Evropy?
Ano, konečně mohu využívat plného rozběhu a cítím potřebnou jistotu. Čekají mě ještě čtyři velké tréninky a po soustředění v Nymburku asi jeden menší závod v Kolíně. Forma jde nahoru, takže přípravu před olympiádou považuji za dostatečnou.

Už máte představu o vašem pobytu v Riu?
Pět dní aklimatizace, 16. srpna kvalifikace a o dva dny později finále. Jede se mnou manžel, přijedou za mnou tři kamarádi a naopak Janeček zůstává doma. Bude mi po něm určitě smutno, ale během 12 dní snad černé mraky zaženu. Pokud jde o mé vystoupení, tak v kvalifikaci se plně soustředím hned na první hod, abych ušetřila potřebné síly na finále, což se mi například na evropském šampionátu nepodařilo.
Co říkáte včerejšímu vítězství Jakuba Vadlejcha v závodě Diamantové ligy v Londýně?
Je to doslova průlom v jeho kariéře. V 25 letech má ideální věk, aby se mohl prosadit i v dalších velkých závodech. Třeba hned teď v Riu.
Myslíte si, že letos svoji olympijskou účast už uzavřete?
Člověk nikdy neví, co všechno se může stát, ale asi to bude loučení. Nesmím ho však v této podobě prožívat, protože kromě normálního a očekávaného tlaku by přišel další, což by mohlo můj výkon ovlivnit. A já chci v Riu potvrdit, že mezi světovou elitu stále ještě patřím.

Nejčtenější zprávy