NHL? Ještě ne. Americký talent dal přednost Harvardu, ale teď se o něj strhne mela


Praha – Je největší rybou mezi zbývající volnými hokejisty v NHL Kris Russell? Nebo snad Jiří Hudler? Průběžné žebříčky jsou poněkud zavádějící, neboť v nich chybí Jimmy Vesey, čerstvý absolvent Harvardu, jenž půjde na trh až v půlce srpna. Už teď ale vzbuzuje obrovský zájem.
Každý stojí o 23letého všestranného útočníka, který opustil univerzitní systém s Hobey Baker Award pro nejlepšího hráče a navrch ho zdobí zkušenosti ze seniorské reprezentace USA.
Vesey měl cestu do slavné NHL vydlážděnou už loni, po brilantních vystoupeních v dresu Harvardské univerzity mohl na zbytek ročníku odcestovat do Nashvillu. Klub, který ho kdysi draftoval ve třetím kole, mu nabízel místo v lajně vedle ostříleného Mikea Fishera.
Stačilo jediné – podepsat nováčkovský kontrakt. "Hned jsem pomyslel na to, jak jsem na vysoké na mizině, jak otravné je v létě sdílet auto s bráchou, jak máma už léta říká, že chce novou kuchyň… Všechno tohle jsem mohl změnit," vypráví Vesey na stránkách projektu The Players' Tribune.
Jenže nadaný křídelník lákavou představu rozehnal a smlouvu nepodepsal, čímž mnohé donutil k nechápavému výrazu. Co může být přednější pro někoho, kdo obul brusle, sotva uměl mluvit, a o kariéře hokejisty snil odmalička? Jedním slovem – Harvard.
Z univerzity do NHL? Žádný problém
Zatímco vysokoškolský hokej v Česku neplodí kvalitu, natož hvězdy, za mořem je tomu jinak. Na univerzitě hráli třeba olympionici Zach Parise či Jonathan Quick. Zrovna oni přešli mezi profesionály hned poté, co načerpali potřebný um, ale jiní se nikam nehrnou. Plné čtyři roky studoval například Kevin Hayes, útočník Rangers, a také Vesey.
Dosud poslední kapitán Harvardu se snažil popsat, čím je vysokoškolský hokej atraktivní: "Nejsou v něm žádné výměny, žádné bonusy za odvedené výkony, nikdo nehraje o další kontrakt. Každý prostě v září dorazí s tím, že chce s týmem vyhrát titul."

Lákavý je kromě mimoškolních zážitků se spolužáky také akademický titul, Vesey na něj dosáhl v oboru Government. Teď si navíc může vybrat, do jakého města se přestěhuje za prací. Už brzy se stane volným hráčem.
Ne každému však osobitou cestou mezi hokejovou smetánku imponuje, fanoušky Nashvillu vyloženě naštval. Radost neměli ani představitelé klubu. Když zjistili, že se svojí trojkou draftu z roku 2012 nenajdou společnou řeč, vyměnili její práva do Buffala.
Peníze nerozhodnou
To chce po supertalentovaném Jacku Eichelovi ulovil dalšího mladého Američana. Vesey samozřejmě nemá takový potenciál, ale významná role v prvních dvou lajnách by mu měla padnout.

Proto už otvíral dveře vzácné návštěvě. Dorazili za ním Tim Murray, generální manažer Sabres, či kouč klubu Dan Bylsma. I po dvouhodinovém rozhovoru však slyšeli: "Budu o vaší nabídce přemýšlet, ale pořád se chci sejít ještě s jinými týmy."
Jedním z nich je Boston. Kousek od něj se Vesey narodil, navíc tam de facto strávil studentská léta. Před pěti roky také pozorně sledoval, jak se jeho oblíbení Bruins radují ze Stanley Cupu. Šanci nejspíš má i Toronto, kde otec Jimmyho, mimochodem bývalý hokejista, pracuje jako skaut. Jistě se ozvou i newyorští Rangers.
Vesey si každopádně nesedne ke stolu s každým. "Bylo by docela šílené, kdybych se sešel se všemi týmy, takže mám takový kratší seznam, na kterém jsem pracoval se svými agenty a rodinou," prozradil stanici NBC.
Jisté je, že nadaného útočníka nikdo neuhrane penězi, neboť nováčkovská smlouva má jasně dané limity. 15. srpna, případně nedlouho poté, tak zvítězí klub, který je atraktivní sám o sobě.

Nejčtenější zprávy