Usvědčila Rusy, ale Rio jí nakonec MOV stejně zakázal. Stěpanovová prý nesplňuje etické požadavky


Praha – Julia Stěpanovová pomohla odkrýt obludnou síť ruského dopingu. Pro televizní stanici ARD se jako první, společně s manželem, rozpovídala o tamních praktikách systematického podvádění a korupce. Za odměnu jí Mezinárodní atletická federace IAAF umožnila jako první Rusce startovat v Riu pod neutrální vlajkou. Jenže Mezinárodní olympijský výbor jí teď start znemožnil.

Důvod? V minulosti úspěšná běžkyně na 800 metrů byla v roce 2013 potrestána dvouletým distancem za nesrovnalosti v biologickém pasu. A MOV na včerejším jednání rozhodl, že žádnému z Rusů, kdo byl dříve pozitivně testován, nebude start v Riu umožněn. Což se vztahuje i na Stěpanovovou.
"I když je pravda, že svědectví paní Stěpanovové přispělo k ochraně a podpoře čistých sportovců, její zařazení mezi neutrální sportovce by porušilo Olympijskou chartu. V minulosti sama vědomě užívala nedovolené látky a nesplňuje etické požadavky pro možnost startu na olympijských hrách," stojí v oficiálním prohlášení MOV.
Podle šéfa Americké antidopingové agentury Travise Tygarta je však toto rozhodnutí nepochopitelné. "Zachovala se férově a neobyčejně statečně. Tohle stanovisko MOV může zabránit dalším případným informátorům, kteří by o nekalých praktikách chtěli otevřeně promluvit," myslí si.
Putin ji označil za zrádkyni
Třicetiletá ruská půlkařka se letos představila v dresu bez vlajky na evropském šampionátu v Amsterdamu. Tam však díru do světa neudělala. V rozběhu běžela na posledním místě a ze závodu nakonec odstoupila pro zranění nohy. Podle jejích slov však nešlo o nic vážného a do Ria se těšila.

"Závodila bych opět pod neutrální vlajkou. Podle ruských médií není žádoucí, abych byla pod ruskou vlajkou," řekla po závodě. A není divu. Prezident Vladimir Putin ji nazval Jidášem a zrádcem ruského sportu.
Stěpanovová žila společně se svým manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA, od roku 2014 v Německu. Kvůli událostem z posledního roku však byla nucena odejít do exilu v USA, kde aktuálně přebývá na utajovaném místě.
Příběh o atletce, která dopovala, aby se následně sama stala tváří boje proti dopingu, se tak kýženého happy endu nedočká.

Nejčtenější zprávy