Odtahy fungují, spor firem ochladl. Nechceme motoristy znervózňovat, ujišťuje šéf asistenční služby


Aktuálně.cz: Odtaháři tvrdí, že kvůli jejich protestu začaly na silnicích vznikat problémy a motoristé čekají hodiny na pomoc. Vy naopak tvrdíte, že situaci máte pod kontrolou a několikahodinové čekání je výjimečné. Komu mají řidiči v tomto sporu věřit?
Vladimír Fuchs: Přístup Asociace silničních a odtahových služeb nás mrzí. Pro klienty se vždy snažíme udělat maximum a i v náročné letní sezoně, jak potvrzují data, poskytujeme vysoký standard našich služeb.
I odtahové služby tvrdí, že mají jasné podklady a data. Jsou tedy na silnicích potíže, nebo ne?
Téměř u devíti z deseti případů dokážeme být do šedesáti minut. Většina motoristů se tedy dočká rychlé pomoci. Současně ale víme, že v některé lokalitě může nastat problém. Ovšem tím, že máme každé místo kryté více partnery, dokážeme reagovat. Navíc podle statistik jsme v meziročním srovnání zkrátili průměrnou dojezdovou vzdálenost na 21 kilometrů. Loni v červenci to bylo o dva kilometry více. Statistiky nám tak potvrzují, že se letošní letní sezona neliší od těch minulých.
Můžete tedy garantovat, že teď nedochází k průtahům v pomoci řidičům v nouzi?
Mohu garantovat, že máme velmi kvalitní monitorovací systém, a pokud je někde nějaká nesrovnalost a někdo čeká déle, okamžitě to vidíme a reagujeme. A mohu vás ujistit, že za první polovinu července se statistika nijak výrazně neliší od loňského července, kdy byla v 89 procentech případů asistenční služba u klienta do šedesáti minut. Letos to je zatím o dvě procenta případů méně. Dobu příjezdu asistenční služby na místo často prodlužuje i situace, kdy odtahová služba zároveň na žádost klienta přiváží náhradní vozidlo. Tyto případy jsou součástí zmíněné statistiky.
Věděli jste o připravovaném protestu odtahových služeb?

Ano, o protestu jsme dopředu věděli a připravili se na něj. Dopředu jsme například velmi detailně sledovali statistiky zásahů, abychom byli schopni zachovat rychlost zásahů tam, kde zrovna budou potřeba. Dopředu jsme také intenzivně komunikovali se sítí odtahových služeb, abychom zjistili, zda budeme mít k dispozici dodavatele a zda nás tato akce zasáhne.
A co jste zjistili?
Otevřeně nám řeklo asi deset dodavatelů, že s námi spolupracovat nebudou. Celkem však spolupracujeme s 250 smluvními partnery.
A jak se pak tedy stane, že k autobusu na Prostějovsko má přijet odtahář z Divišova, který je přes dvě stě kilometrů daleko?
Přiznám se, že o tomto konkrétním případu nemám ještě detailní informace, ale požádám kolegy, aby to prověřili. Ale snadno si dokážu představit, že není mnoho partnerů s adekvátní technikou, která by dokázala autobus odtáhnout.
Odtaháři si stěžují na nízké úhradové ceny. Mají prý podobné náklady jako v Německu, kde jsou ale úhrady až o polovinu vyšší. Z čeho vycházejí vaše ceníky?
Ceny nám nabízejí převážně samy odtahové služby ve výběrových řízeních. Proto tyto ceny považujeme za tržní. Máme 250 smluvních partnerů, s kterými děláme výběrová řízení pro jednotlivé typy techniky nebo pro jednotlivé regiony. Naopak se domníváme, že jsme pomohli na trhu kultivovat prostředí a chceme tak působit i nadále.

Že ale každé odtahové službě platíte jinak, se jim nelíbí. Proč nejsou jednotné ceníky?
Vycházíme z nějaké obchodní strategie, pohybujeme se v tržním prostředí.
Říkáte, že tím vytváříte konkurenci, oni to ale považují za snahu schválně mezi ně vrážet klíny, aby si záviděli.
Nevím, s kým jste hovořil...
Se zástupci Asociace silničních a odtahových služeb.
V žádném případě není naším cílem někam vrážet klíny nebo s někým bojovat. Naopak. Naším jediným cílem je poskytovat profesionální služby na konkurenceschopné úrovni. A pokud máte partnera, který si nakoupí čtyři speciální vozidla na odtahy a vyprošťování, tak nevím, zda by to mělo být oceněno, nebo ne. A zda má být cena na stejné úrovni jako pro jeho konkurenta, který má malou odtahovku a není schopen tak pružně reagovat. Je to věc trhu a my do něj násilně nezasahujeme.
Proč si myslíte, že majitelé odtahových firem protestovali právě proti vaší společnosti a jiným asistenčním službám se to nestalo?

Já bych to asi nechal bez odpovědi, abych zbytečně nevnášel do té debaty zase nějaký impuls. My jsme si na pondělním jednání se zástupci asociace odtahovek řekli, že budeme hledat společnou cestu, jak dojít ke shodě. A věřím, že se takovéto situace s protesty už nebudou opakovat, protože nechceme znervózňovat motoristy podobnými zprávami.
Na čem jste se tedy konkrétně na pondělním jednání s asociací dohodli?
Že se spolu chceme bavit. Obě strany se zavázaly k tomu, že si budou připomínkovat své dokumenty a že budeme sbližovat svá stanoviska a cíle, což jsme dosud nedělali. I proto jsme možná byli svědky té situace, která nastala. Pro obě strany to znamená ústup z pozic a směřování ke kompromisu.

Nejčtenější zprávy