Sledujeme: Cesta k moři má být tento víkend nejhorší v roce, zácpy ale zatím nejsou


Právě dnes začínají letní prázdniny v Bavorsku, které každý rok v regionu střední Evropy znamenají největší dopravní komplikace roku. Před tímto víkendem varují prakticky všechny země důležité pro letní cestování Čechů: Německo, Rakousko, Slovinsko i Chorvatsko. Situaci navíc komplikují i opravy silnic, festivaly nebo návštěva ruského prezidenta Putina ve Slovinsku.
„Tento víkend očekáváme nejhorší dopravní situaci v době letních prázdnin směrem do Chorvatska a Itálie. Rozhodně nedoporučujeme turistům cestovat směrem na jih v pátek odpoledne a v sobotu během celého dne,“ říká Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu.
V jednu odpoledne byla doprava ještě relativně klidná. Na trase k Jadranu jsou zatím nejhorším místem menší kolony na D1, jednatřicet kilometrů za Prahou a druhá za Velkým Meziříčím a pomalý je provoz i před slovinsko-chorvatskými hranicemi, kde se buduje nová dálnice a stávající silnice je zúžená a s omezenou rychlostí.

Průjezd zbytkem D1 i stavebními pracemi v Rakousku je zatím bez větších potíží. Poměrně krátké jsou i čekací doby u chorvatských mýtných bran. Doporučujeme ale platbu kartou, bezobslužné brány jsou na průjezd rychlejší.
Problémy se zřejmě objeví postupně, až začnou odpoledne, večer a v noci vyrážet turisté na své dovolené. Pro Čechy jsou rizikovými místy zúžení na dálnici D1, opravy průtahu Vídní, kde se cesta o víkendu zúží na jeden jízdní pruh, opravy silnice za Vídní a pak hlavně zmíněná omezení před slovinsko-chorvatskou hranicí, které mohou snadno vyústit v kolaps dopravy. Loni tento víkend se tam vytvořila dvacetikilometrová kolona i bez stavebních prací.
V Chorvatsku pak mohou být problémy u mýtných bran a hustý provoz může kolony vytvořit i před řadou tunelů po cestě k Jadranu. Problematické je klesání mezi horami a mořem poblíž Zadaru. V tomto úseku navíc dochází i k dopravním nehodám, které situaci dál komplikují.
Při alternativní cestě přes České Budějovice a Linec lze varovat před stavebními pracemi u Benešova, které hlavně v pátek odpoledne vytváří kolaps dopravy. Pracuje se na na dálnici D4 při cestě přes Písek. V Rakousku pak obvykle zdržují fronty před placenými tunely. Zatím je ale cesta bez potíží.
Dopravu může zkomplikovat návštěva Vladimira Putina ve Slovinsku, kvůli které se budou zavírat jak části tamních dálnic, tak tunel Karavanky do Rakouska. Touto cestou sice Češi obvykle necestují, omezení by ale mohla část Němců přesunout východněji na trasy mezi Českem a Jadranem.

Nejčtenější zprávy