Týden do startu parku Rio - Lipno je celý areál staveništěm. Vše stihneme, tvrdí organizátoři


Lipno nad Vltavou - Za týden v sobotu 6. srpna se má olympijský park Rio-Lipno na břehu lipenské přehrady otevřít veřejnosti. Den předtím čeká areál slavnostní zahájení. Které mimo jiné nevyšperkuje kapela Lucie, o níž pořadatelé z Českého olympijského výboru uvažovali. Zahrají Portless. Hosty čeká také třeba světelná show na hladině přehrady.

Než se toto stane, mají organizátoři ještě dost práce. "Vše se ale bez problémů stihne," ujišťuje mluvčí ČOV Marek Brodský.
Park (tedy zatím jeho obrysy) v sousedství maríny v obci Lipno nad Vltavou pod populárním šumavským skiareálem působí kompaktně. V tuto chvíli ovšem těžko soudit, jestli je malý nebo velký a bude stačit zájmu, nebo bude naopak naddimenzovaný.
"V sezoně je v oblasti každou noc ubytováno na 15 tisíc lidí. Spolu s rezidenty a těmi, kteří vůbec na celém jihu Čech tráví svoji dovolenou - například v Českém Krumlově - by bylo hezké, kdyby do areálu každý den našlo cestu pět až deset tisíc lidí," přemítá Marek Tesař, který je marketingovým ředitelem ČOV a projekt olympijských parků má na starosti.
V úhrnu by tak mělo jít pravděpodobně o počet návštěvníků přesahující 100 tisíc, což je číslo, které se zařadí mezi 80 tisíc návštěvníků Českého domu v Londýně a 400 tisíc lidí v olympijském parku na Letné při zimní olympiádě v Soči před dvěma lety.
Kromě Lipna vyrostou v době olympiády v Riu podobné parky pod hlavičkou ČOV ještě v Pardubicích, Plzni a Ostravě. Zdaleka ale nebudou mít takovou produkci ani rozpočet jako Lipno.
Jako v Rakousku
"Rio – Lipno bude stát 65 milionů korun. Na sedmnáct dní programu to není moc. Zároveň je v celé částce zahrnuto také to, že jde zčásti i o investici do regionu," zopakoval předseda ČOV Jiří Kejval klíčové parametry akce při svém setkání se starosty obcí na Lipensku, které se k akci nějakým způsobem přidali. Trochu jim také zalichotil. "Je to tu jako v Rakousku, byl jsem tu předtím naposled v 90. letech a je to až neuvěřitelné, jak to tady moderně vypadá," uvedl. "A jsou tu všude velmi vstřícní lidé, na rozdíl od Pražanů, kterým nic není dobré," dodal.

Lipno nad Vltavou i některé další obce v okolí skutečně vypadají výstavně. Tak úplně se to ale nedá říct o prezentaci, kterou ČOV pro starosty a novináře připravil v Horní Plané na tamní radnici. Ambasadorka parku Rio – Lipno Kateřina Neumannová dostala od starostů kytku a předseda Kejval se pak s nimi fotil u fotbalové branky a šachového stolku jako symbolu toho, co regionu po konci olympiády a parku zůstane.
"Celkem jde o čtyřicet sportovních zařízení trvalé hodnoty. Stoly na stolní tenis, šachové stoly, bezpečnostní branky, plochy na pétanque, basketbalové koše, jachtařské molo nebo atletická či pump-tracková dráha," vypočítal generální sekretář České unie sportu, která se také na celém projektu podílí, Jan Boháč. Celkem se má o fungování parku a projektu Rio – Lipno starat na 800 lidí, z toho polovina jsou dobrovolníci.
Olympijský park řešil první kaňku
Ještě než se začalo řešit, jaká sportoviště v parku budou a jestli pozvat Lucii nebo Portless, veřejností ostře sledovaný projekt musel čistit první kaňku z jiného ranku než debat o tom, co po parku zůstane. V tomto případě naopak nezůstane. "Začalo to tím nešťastným kácením," připomněl mluvčí ČOV Brodský. Desítky vzrostlých smrků na jaře padly k zemi, aby ustoupily parku. Načež vznikla mimo jiné facebooková výzva "Bojkot Rio – Lipno", olympijský park = vykácené Lipno. Nyní výzva čítá přes 600 fanoušků.
"Máme s odpůrci jakýchkoliv kroků vedení národního parku a chráněných oblastí bohaté zkušenosti. Nicméně je normální, že se v demokratické společnosti nelíbí nějaký nápad. Samotný areál parku nicméně nezasahuje do CHKO," říká ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava Pavel Hubený. A vymýcení stromů mělo být alespoň podle starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka nutné. „Ten les měl být vykácen už dávno. Pouštět tam lidi bylo až nebezpečné. Většina stromů byla uvnitř úplně shnilá,“ vysvětluje.
"Když se jako ochránce přírody dozvíte, že u vás bude nějaké Rio – Lipno, opotíte se," poznamenává šéf ŠUNAPu Hubený. "Mohli jsme ale do příprav celé akce mluvit, přístup ČOV je velmi ekologicky zaměřený," chválí s tím, že spolu s ČOV správa parku řeší například vhodné plochy pro parkování, baví se o nutných bezhlukových lokalitách a tak dále.
Chybět bude jen zápas a gymnastika
Samotnou pro park vykolíkovanou plochu o rozloze přes 60 metrů čtverečních obsadili pořadatelé 18. července. Týden do otevření už se sportovní areál rýsuje. Byť na první pohled pomalu.
"Ten hlavní park, když nepočítáme další sportoviště, které budou součástí celého programu v okolních obcích a lokalitách, je o něco menší než byla Letná. Podaří se nám ale celkem ukázat na padesát sportů, 26 z 28 olympijských. Chybět bude jen zápas a gymnastika," představuje sportovní program jeho garant Jan Plachý.
ČOV na představování, ukázkách a možnostech vyzkoušení jednotlivých disciplín spolupracuje s jednotlivými sportovními svazy. "Velmi aktivní jsou třeba lidé z Asociace stolního tenisu," chválí Plachý. "Poprvé má být v Česku představen otáčivý stůl," dodává.

Zajímavostí bude víc. Ne všechny chtějí pořadatelé odtajnit hned. Jisté ovšem je, že atmosféra celého parku bude v brazilském duchu. V průběhu her se odehraje exhibice fotbalových internacionálů Kuky, Poborského nebo Vízka. Ze sjezdovky skiareálu Lipno povede do údolí speciální 300 metrů dlouhá skluzavka.
Otevřeno na sportovištích pro veřejnost má pak být každý den od 10 hodin ráno do 22 hodin večer. Vstup bude zdarma. Některá sportoviště a jejich blokace bude ovšem kvůli obavám z nadměrného zájmu o ně zpoplatněna. Fungovat pro to bude speciální internetový rezervační systém.
A 16. srpna by měla park osobně navštívit část výprava českých sportovců navrátivší se z Ria. Lipno má být jejich vůbec první zastávka po návratu zpátky domů.

Nejčtenější zprávy