ČOI varuje před dvěma e-shopy, klamou spotřebitele při prodeji šperků


Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nákupem šperků ve dvou tuzemských e-shopech, které klamou spotřebitele.
Ani v jednom ze tří šperků zakoupených inspekcí v internetovém obchodě Krizomat.cz nebyl inzerovaný drahý kámen diamant/briliant.
Jeden šperk zakoupený v obchodě Lior.cz měl být podle prodejce pozlacený, druhý pak s rhodium úpravou. Posouzením v odborné laboratoři však nebyla ani rhodium úprava, ani pozlacení prokázáno. V tiskové zprávě to uvedla ČOI.
ČOI ke kontrolní akci přistoupila na základě podnětu spotřebitele. Inspektoři zakoupili na e-shopu Krizomat.cz tři druhy šperků: briliantové oko, diamantový náramek a korunkový prsten s diamantem. U výrobků prodávající uváděl, že výrobek je osazen briliantem/diamantem, nicméně tomuto tvrzení neodpovídala výše prodejní ceny - cca 200 korun.
"Posouzením v odborné laboratoři bylo následně zjištěno, že se skutečně nejedná o brilianty/diamanty. Zjištění tak nasvědčuje tomu, že prodávající porušuje zákaz používání nekalých obchodních praktik," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

S kontrolovanými subjekty je podle něj nyní vedeno správní řízení o uložení pokut.
Inspekce uvedla, že od roku 2010, kdy je prodej šperků kontrolován, jsou nedostatky zjišťovány ve zhruba 70 procentech kamenných provozoven. Prodávající zákazníkům nejčastěji tvrdí, že šperky jsou osazeny drahými kameny, ale ve skutečnosti se jedná o levné napodobeniny.

Nejčtenější zprávy