Fotbal v Riu začíná. Brazílie spoléhá na Neymara, Mexičané budou hrát s nožem v zubech


Rio de Janeiro - Hrají doma, v týmu mají svoji největší hvězdu a na lavičce nečekaně nového trenéra. Brazilce v olympijském fotbalovém turnaji zajímá jedině vítězství a zlaté medaile. Před domácím publikem před dvěma lety ostudně vybouchli v semifinále mistrovství světa s Německem, na olympijských hrách v Londýně zase nestačili ve finále na Mexiko.

Zázračný útočník Neymar, který má mužstvo ke zlatu dovést, dostal dokonce volno z červnového mistrovství Ameriky. Vedení brazilského fotbalu tak chtělo zařídit, aby byl jeho nejlepší hráč stoprocentně připravený na olympijský turnaj v Riu de Janeiro.
"Je to jedinečná příležitost. Nejen pro mě, ale pro celý tým. Víme, jak je tahle medaile důležitá. Je zvláštní, že Brazílie, považovaná za zemi fotbalu, ještě nikdy nevyhrála olympijské zlato. Uděláme všechno, aby se to tentokrát podařilo," uvedl Neymar.
Na americkém šampionátu bez něho nakonec mužstvo skončilo už v základní skupině. Pro trenéra Dungu to znamenalo konec u týmu, pro fanoušky ještě větší očekávání od domácího turnaje pod pěti kruhy. Na domácí půdě chtějí Brazilci napravit zkrátka všechno.
Reprezentaci už bude místo Dungy koučovat Rodrigo Micale, známý jako pragmatický a přitom dostatečně ofenzivní trenér. Brazílii dovedl do finále loňského mistrovství světa do 20 let. "Nevadí mi být závislý na Neymarovi, který trenér by ho v mužstvu nechtěl?" odbyl kouč otázky novinářů před olympiádou. "Neymar překonal všechna moje očekávání," dodal ještě.
Brazilci mají hvězdy z PSG či Lazia
Kromě slavného útočníka Barcelony bude mít v kádru další hvězdy. V týmu je obránce Marquinhos z Paris Saint-Germain i forvard Felipe Anderson z Lazia. Ofenzivu budou podporovat "zázračné děti" Gabriel Barbosa, přezdívaný Gabigol, a Gabriel Jesus, od kterých se po skončení her čekají velké přestupy do Evropy z domácích klubů Santosu a Palmeiras.

Zlato z Londýna chtějí zopakovat přemožitelé brazilských "kanárků", Mexičané. Také oni zarmoutili svoje fanoušky na červnovém mistrovství Ameriky, kde ve čtvrtfinále podlehli pozdějším vítězům z Chile.
"Trenér nás povzbuzuje a mluví o vítězství nad Brazílií v Londýně 2012," říká Carlos Salcedo, jeden z největších talentů současného mexického fotbalu. "Chceme na ten úspěch navázat a zapsat se do historie. Chceme hrát finále na stadionu Maracaná a znovu získat zlato," odpovídá pro webový portál olympijských her.
Tým bude spoléhat na střelce obou branek posledního finále. V londýnském Wembley porazili Mexičané Brazilce 2:1, když oba góly vstřelil Oribe Peralta. Ten je v kádru i letos a formu dokázal nedávným hattrickem v lize za Amériku.
Hodně ofenzivní tým má Jižní Korea
Bojovné naladění týmu vyjadřuje Salcedo oblíbenou španělskou frází: "Budeme hrát s nožem v zubech," prohlašuje obránce Guadalajary. V týmu má Mexiko hráče, kteří mají ve sbírce titul světových šampionů do 17 let z roku 2011 a v jejich vlasti se jim přezdívá "zlatá generace".

V zahajovacím zápase se proti Mexičanům postaví Němci, kteří by měli být nejsilnějším týmem z Evropy. Trenér Horst Hrubesch vedl německé mládežnické reprezentace posledních 15 let, v jeho týmu bude hrát mistr světa z roku 2014 Matthias Ginter, dvojčata Lars a Sven Benderové nebo ofenzivní záložník Max Meyer ze Schalke.
Hodně ofenzivní tým postavila Jižní Korea, která před čtyřmi lety skončila v Londýně třetí. Její fotbalisté, mezi kterými nechybí Son Hung-min z Tottenhamu, mají navíc speciální motivaci. Pokud získají medaili, vyhnou se ve své zemi vojenské službě.
V turnaji si zahraje 16 týmů rozdělených do čtyř skupin. Každý reprezentační výběr může mít tři fotbalisty nad 23 let, novinkou bude možnost střídání čtvrtého hráče během prodloužení. Pořadatelé také vyzkouší tenisovou technologii jestřábího oka, tedy kamerového systému snímajícího míč na brankové čáře.
Stejně jako v mužském turnaji, i mezi ženami chtějí zazářit domácí Brazilky. Favoritkami jsou ale opět Američanky, které získaly olympijské zlato na čtyřech z dosavadních pěti turnajů.

Nejčtenější zprávy