Veslaře dál trápí vítr. Start dnešních soutěží se posouvá


Rio de Janeiro -  Silný vítr dál komplikuje život veslařům na olympijských hráchv Riu.Začátek druhého dne závodů na laguně Rodriga de Freitase byl kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám o dvě hodiny odložen a měl by začít v 15:30 SELČ.
S rozbouřenou hladinou se veslaři potýkali už v sobotu a měli potíže se na ní udržet. Vedení mezinárodní federace FISA přesto nechtělo program přerušovat ani odkládat. Podle prezidenta federace Jeana-Christopha Rollanda náročné podmínky prověří dovednosti veslařů.

"Sledovali jsme tři důležité faktory - bezpečnost, spravedlivost a možnost veslovat. A bylo jasné, že sportovci nejsou v ohrožení a podmínky ve všech šesti drahách byly stejné. Veslovat se dalo, nehrozilo potopení lodí," vysvětlil Rolland, proč se první den veslařské regaty uskutečnil bez větších změn jen s drobným časovým posunem některých rozjížděk.
Šéf veslařské federace zároveň účastníky her upozornil, že stejně budou funkcionáři a organizátoři postupovat i v dalších dnech. "I nadále budeme hlídat uvedené tři faktory, podle kterých určíme, jak budeme pokračovat. Ke změnám v časovém harmonogramu v tuto chvíli nedochází. Náročné podmínky otestují schopnosti sportovců," řekl Rolland.
Dnes ale museli organizátoři už dvakrát start programu o hodinu posouvat, druhou změnu byli nuceni učinit i proto, že silný vítr poškodil bójky ohraničující jednotlivé dráhy. Podle aktuálního plánu by v 16:40 měly do oprav nastoupit Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou na dvojskifu a o dvacet minut později čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč a Jan Vetešník.
Z podmínek v Riu nebyli nadšeni ani Ondřej Synek a Miroslava Topinková Knapková. Oba čeští skifaři sice jistě postoupili do úterního čtvrtfinále, ale v cíli spokojeností neoplývali.

"Tady se nedá vůbec mluvit o nějakých pocitech z jízdy. To je, jako kdybych si vzal pramici pod Karlovým mostem, tak to bude stejný," řekl Synek. Topinková Knapková přiznala, že byla ráda, že vůbec dojela do cíle. "Měla jsem při rozjíždění strach, abych se nepřevrátila a pak jsem měla úplně plnou loď. Vzhledem k podmínkám asi můžu být ráda, jak to dopadlo," uvedla obhájkyně olympijského zlata.
Nejhůře ze všech dopadla srbská dvojice bez kormidelníka Miloš Vasič, Nenad Bedik, kteří skončili ve vodě a do cíle nedojeli. Něco podobného se na olympiádě stalo naposledy v roce 2004 v Aténách, kde měli veslaři také velké problémy s vlnami. Výkonný výbor FISA bronzovou posádku z loňského světového šampionátu zařadil do dnešních opravných jízd a umožnil jí tak pokračovat v olympijské regatě.

Nejčtenější zprávy