Jak je to možné, soudruzi? řval by filmový major na Ščasného s Pivarníkem. Rosický by se hodil oběma


Glosář - V souvislosti s českým fotbalem si poslední dobou začínám čím dál častěji připadat jako v Jiříkově vidění. Jen tak namátkou:

Nový trenér Karel Jarolím má vést národní mužstvo už 31. srpna proti Arménii a pár dní nato v kvalifikaci MS se Severním Irskem. Teprve dnes, tedy 8. srpna, se bude řešit, jestli už by tedy laskavě mohl Mladou Boleslav opustit. Dohoda o souběžné práci pro klub i FAČR byla sice nastavena do 25. srpna, ale v souvislosti s účastí Boleslavských v předkolech Evropské ligy, a s ní už je po Tetovu veta.
Nikdo neví, na čem je, třeba po novém realizačním týmu národního celku zatím ani vidu, ani slechu - a za tři neděle se má hrát. Pan Vrba si opravdu může gratulovat k tomu, jak svým proradným jednáním českému fotbalu bezostyšně zavařil.
Aby té pošampionátové deprese nebylo málo, rozjely dva nejsilnější české kluby posledních let, tedy Plzeň a Sparta, novou sezonu v opravdu ubohém stylu. Plzeň to sice překrývá postupem do play off Ligy mistrů, jenže takovou míru štěstí jako proti Karabachu asi nemůže mít věčně. Po herní stránce je to od Viktorie nuzota.
A od Sparty jakbysmet. Po porážce v Bukurešti už dokonce i trenér Ščasný připustil, že problém není ve spiknutí médií a jejich laických výkladů. Přiznal, že jeho mužstvo dobrou formou neoplývá a že je za to odpovědný.
Zcela nepřesvědčivá vystoupení pak oba rivalové předvedli také nyní, ve druhém kole ePojisteni.cz ligy. Odnesli si z nich po bodu, což je nepotěšilo, nicméně dosavadní uhrané výsledky - s výjimkou sparťanského krachu v Lize mistrů - nejsou zdaleka tak špatné a odstrašující, jako spíše předváděná hra. Ta z obou táborů vysílá opravdu silné varovné signály.

Plzni i Spartě chybí přechodová fáze, pohyb, finální přihrávka. Jako by se oba kluby zjevně nepovedenou letní přípravou vrátily někam o deset let zpátky. Být šéfem Sparty či Plzně major Borovička z Tankového praporu, řval by už na Ščasného či Pivarníka, až by okenní tabulky duněly: "Jak je to možné, soudruhu?"
I bez téhle vzpomínky na figuru zupáckého lampasáka v podání Romana Skameneho by si ale měli v Plzni i na Letné tuhle otázku položit doopravdy a pokusit se na ni nějak rozumně a poctivě odpovědět. Alespoň sami sobě. Protože ačkoli s sebou každý vstup do sezony nese nějaký ten kousek syrovosti, že by Sparta a Plzeň startovaly po herní stránce takhle bezradně a zranitelně, budíce dojem, že vůbec nevědí, co si počít, to vážně za poslední roky nepamatuju.
Dohráno běželo 67 minut po půlnoci
Než se dostaneme k jednotlivým utkáním, neodpustím si ještě jednu poznámku. Chápu, že je nyní sportovní redakce České televize posedlá olympijským běsněním. Ovšem mohla by si uvědomit, že i kdyby se všichni triatlonisti, házenkáři, akvabely a taekwondisti světa postavili na hlavu, pořád tu bude dost lidí, co by se raději podívali na sestřih z víkendového kola i něčeho takového, jak je ePojisteni.cz liga.

Dohráno bylo ve vysílacím plánu uvedeno na neděli ve 23.15 na programu ČT2. Chápu, že olympijský program je variabilní, dochází v něm ke změnám. A v inkriminovanou dobu běžely na ČT2 atraktivní zápasy českých tenistů z Ria.
Nefím ale, proč se tedy tenis nemohl vysílat na ČT Sport, kde běžela jezdecká drezúra či co. A hlavně nepochopím, proč se v celé veřejnoprávní televizi nenajde alespoň jeden člověk, kterého by napadlo sdělit nějak fotbalovému národu, že Dohráno přijde na řadu po tenisu, zhruba v tolik a tolik hodin.
Žádný běžící pásek toho znění jsem ale na obrazovce neviděl, od komentátora nic takového neslyšel a po sociálních sítích o tom taky nikdo nikoho neinformoval. Takže jen opravdoví vytrvalci se Dohrána dočkali, přesně 67 minut po půlnoci. Do elektronického ivysílání ČT pořad Dohráno nezařazuje, žádnou plánovanou reprízu Dohrána jsem v programu neobjevil.
A takhle my v Česku děláme fotbal. (Ne)odvysílat tímhle způsobem sestřih z ligového kola v Anglii nebo Německu, olympiáda neolympiáda, mysleli by si fanoušci, že televizi snad obsadili teroristi, protože jinak by si vůči nim takové jednání nedovolila a hlavně by takhle marnotratně nenakládala s drahými vysílacími právy.  Česká televize je kupuje za pět švestek a je jí všechno šumák.
Parádní návštěva, slabší fotbal
Teplice-Sparta 0:0. Ať pořád jen nenadávám: Nejpozitivnějším jevem celého kola byla takřka patnáctitisícová návštěva Na Stínadlech. Přilákala ji jistě výhra nového trenéra Šmejkala a jeho týmu na Julisce i zprávy o zranitelnosti Sparty, které ostatně mohl potvrdit i domácí šutér Potočný, kdyby jeho ránu nezastavilo břevno.
Jinak se Teplice podobně jako na Dukle projevovaly jako mužstvo jednoho úderu a tuhé defenzivy. Takže je otázka, s jakým pocitem ta pěkná návštěva stadion nakonec opouštěla. Bod proti Spartě severočeské fandy jistě u srdce hřál, to, na co se 90 minut dívali, ale oboustranně žádná bundesliga opravdu nebyla.
Až poté, co projel další šanci na Ligu mistrů, přišel trenér hostí Zdeněk Ščasný na to, že jeho svěřenci nemají formu, speciálně jmenoval v Bukurešti Zahustela. Nicméně průvan v sestavě provedl až v Teplicích, a stejně to k ničemu moc nebylo. Koubek, Mazuch, Čermák a Mareček tentokrát naskočili na úkor Bičíka, Brabce, Šurala a Zahustela, nepřesvědčivost herního výrazu však pokračovala.

Teplice nechaly přijít Spartu blízko, takže se Ščasný mohl kasat, jaké že u Sparty nenastalo kombinační zlepšení. Jenže statistika střel na branku 2:0 snad hovoří za vše.
Vzpomínáte, před rokem Sparta nasazovala systém 3-5-2, po křídlech jí tehdy létali Krejčí a Fatai. První je teď v Bologni, druhý na odchodu. A Sparta se zmíněného rozestavení drží, byť její hře schází dynamika a bez ní tento herní model, samozřejmě z mého pohledu trapného laika, jaksi ztrácí na smyslu a účinnosti.
Část úspěchu velkých týmů obvykle spočívá i v tom, že když to mužstvu na hřišti nejde, zachrání ji nějaká mistrovská individuální akce. Nebo náhodný gól. Proto jsou tak cenní hráči, kteří umí skórovat  prakticky z ničeho. A není lepšího příkladu než David Lafata. Aktuální problém Sparty však spočívá i v tom, že v úvodu téhle sezony Lafatovi jeho kouzlo nějak nefunguje. A ačkoli se do šancí dostává, nedaří se mu je proměnit. Sparta teď nehraje tak, aby Lafata dostal příležitostí osm na zápas, jeho tým potřebuje, aby skóroval, byť šanci dostane třeba jedinou. A to se nevede.
Sparta začíná posilovat, až když zjišťuje, že takhle to opravdu nepůjde. Nového Krejčího si zkusí dovychovat z baníkovce Holzera, na dnešek avisoval Ščasný možný příchod další posily.
Můžeme jen spekulovat, kdo to bude, možná Sparta pod tlakem okolností přiměla Tomáše Rosického, aby svoje regenerační vyklusávání v Londýně trochu uspíšil a nechal se dopsat alespoň na soupisku pro play off Evropské ligy proti dánskému Sönderjyske. Anebo se objeví jiné jméno, nechme se překvapit.
Koubek věděl kudy na ně
Plzeň-Bohemians 1:1. Právě nějaký klon Tomáše Rosického nebo omlazenou verzi Pavla Horvátha by teď nutně potřebovali v Plzni. Střed pole je ve Viktorii nevýrazný jako ten sparťanský, a od toho se mnohé další odvíjí.
Málokdo v této zemi má návyky a principy založení plzeňských útoků načtené tak dokonale jako Miroslav Koubek, který viktoriány před rokem a pár měsíci dovedl k titulu, načež dostal po ztrátě postupu s Maccabi Tel Aviv padáka.
Dneska dává doslova za pochodu dohromady novou Bohemku, protože z jarní po odchodu trenéra Pivarníka právě do Plzně zmizela i řada hráčů. 
V novém kádru hrají důležitou roli hráči půjčení od Sparty či Slavie. V Plzni se v tom směru osvědčili hlavně nový brankář Budínský a také Hašek junior, v neděli autor parádního klokaního gólu. Ostatně při troše štěstí mohl dát v Plzni i gól druhý, možná vítězný.
Zatímco táta Martin Hašek proslul coby neúnavný rozkopávač a bořič, Martin junior prokázal i výtečný cit pro zakončení, jen tak dál. Schválně, nechá ho Sparta proti sobě za týden nastoupit, nebo se bude dvacetiletého mladíka ze svého širšího kádru bát?

V Plzni by se každopádně měli bát zápasů s Razgradem, pokud hodlají i nadále předvádět to málo, co teď. Slabá je Viktoria uprostřed. "Potřebovali bychom, aby odtud balony rychle chodily na kraje, jako vždycky," prohodil v televizním interview už lehce nakvašeně Jan Kopic.
Velmi slabě se jeví hra reprezentanta Daniela Koláře. Ten měl podobně jako Limberský a slovenští reprezentanti v kádru Viktorie kvůli Euru zkrácenou dovolenou i přípravu. Ve Spartě možná podobný problém "sáhl" na Bořka Dočkala, přičemž na Euru byli i Kadlec, Šural a Lafata.
Ospravedlňovat tím slabé starty do sezony ale nelze, i proto, že stejnou tužku jako reprezentanti hrají i ti, co na žádném Euru nebyli.
Sirotek Krejčí do Boleslavi?
Příbram-Mladá Boleslav 0:1. Šest bodů po dvou kolech sice šéfa boleslavského klubu Josefa Dufka jistě těší, ale nejspíš by vyměnil je za postup do dalšího evropského předkola, nebo za setrvání kouče Karla Jarolíma.
Už jsme zmínili, že jmenovaný by se tuze rád chtěl začít konečně věnovat reprezentaci. Potíž je, že tréninky by si pak asi Dufek musel vést sám, protože ještě nesehnal náhradu. Hned zkraje celého příběhu šla krajem zvěst, že tým prevezme koučův syn David. "Ne, to vůbec nepřipadá v úvahu, nemám ani licenci," řekl mi před několika týdny. Věrného asistenta Borise Kočího by si s sebou Jarolím rád odvedl na Strahov.

A z údajného nápadu předsedy Pelty nasměrovat do Boleslavi Karla Krejčího, zase prý není úplně odvázaný Dufek. Poté co Vrba udělal na všechny z Dagestánu dlouhý nos, totiž jeho asistent Krejčí zůstal smluvně vázaný u reprezentace a Pelta ho musí platit, ačkoli se s Krejčím do nového realizačního týmu u "áčka" nepočítá. Existuje ještě prý i divoká možnost vyhandlovat podobně z FAČR od mládežnických reprezentací Luboše Kozla.
Kdo v sobotu povede Mladou Boleslav proti Karviné, je tedy ve hvězdách. Tipoval bych Karla Jarolíma. Vždyť nač problém řešit včas, když se kolem něj může politikařit do poslední chvíle a zničit tím novou reprezentaci už v zárodku, že ano?
Co se týče Příbrami, je možná na místě upozornit, že po dvou kolech má tým přestavěný v létě trenérem Pulpitem nula bodů. Co se týče dalšího ligového programu, hostí příště Plzeň, jede na Slavii a přivítá Liberec. Tak jsem zvědav, kdo po téhle sérii povede Příbram 10. září v záchranářském duelu v Hradci, přesněji tam, kde bude Hradec hostit tento svůj domácí zápas.
Hradec Králové-Jablonec 1:2. Právě v Hradci se totiž k úpravám tribuny na prvoligové parametry dostali až teď a v boleslavském azylu tak "votroci" údajně budou muset sehrát až čtyři první domácí zápasy.
Kabina nováčka byla mile překvapena, že se na jejich vystoupení v exilu přišlo podívat 1826 lidí, jistě tomu napomohla i nečekaná vysoká výhra v prvním kole v Ďolíčku.
Soupeř z Jablonce oproti tomu udržel slinu ze druhého poločasu proti Karviné, kdy čtyřmi góly obrátili skóre z 1:3.
Teď na neutrální půdě udeřili dvakrát ze vzduchu a měli klid. Frťalovi svěřenci jsou "šestibodoví" a v příštím kole hostí doma Slovácko.
Karviná-Brno 1:1 : Nový stadion je zatím asi největší plus, jež Karviná jakožto nováček lize přinesla. Aby se na něm napřesrok nehrála jen FNL, bude to asi chtít trochu víc, v Jablonci se promarnil dvougólový náskok, teď Karvinští nedokázali zužitkovat přesilovku, na níž měli po Buchtově vyloučení celý druhý poločas.
Slovácko-Dukla 2:2. Schválně jak to Slovácku půjde, jestli se mu někdy povede nepustit soupeře do dvougólového náskoku... Stíhací jízdy se mu sice pod trenérem Levým celkem daří, byť před týdnem sahali po remíze na Spartě nakonec marně. Tentokrát bod urvali gólem z 94. minuty, což by měl být pro tým Slovácka povzbuzující impulz. Dukla sice zažila po prohře s Teplicemi vzhledem k vývoji další výsledkové zklamání, ale její herní potenciál se zjevně zdvihá.
Liberec-Jihlava 1:1 . Milan Baroš se sice mohl radovat ze 121. gólu kariéry, který se mu počítá do Klubu ligových kanonýrů, a také proto, že byl první v libereckém dresu, leč na velké oslavy nálada  nebyla. Remíza s Jihlavou je pro tak ambiciózní tým, jaký má Slovan, zjevně málo, zejména po vstupní ligové prohře 0:3 v Boleslavi.
Ostatně, Liberečtí se ocitli v přesně opačné situaci než Jarolímův tým. V pohárových duelech s rakouskou Admirou zazářili, liga jim lehce ujíždí, zkoncentrovat se dobře na obojí, je zjevně problém. A teď aby jim v rozehrané sezoně začal ještě někdo přetahovat trenéra. Uvidíme po Sönderjyske...
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Nejčtenější zprávy