Inflace zrychlila růst, potvrzuje předpoklady ČNB. Nahoru ji tlačí dražší dovolené a cena potravin


Praha - Ceny v Česku dál rostou jen velmi mírně. V červenci inflace poskočila na 0,5 procenta v meziročním srovnání z červnových 0,1 procenta. V měsíčním porovnání ceny v červenci vzrostly o 0,3 procenta, ukazují nová čísla Českého statistického úřadu.
"S létem typicky rostou ceny dovolených. K jejich sezónnímu zvýšení došlo v červenci ve srovnání s červnem o 12,8 procenta. Dražší jsou ale i sýry, cukr či máslo," upozorňuje Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

"Zvýšení inflace je do velké míry dáno efektem statistické základny, když ceny vloni v červenci zaznamenaly pokles," doplnil k rychlejšímu meziročnímu růstu Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.
Dnešní čísla ale podle Jiřího Šimka ze skupiny Citfin přinášejí poměrně dobrou zprávu. "Inflace se znovu více vzdálila od nuly, trh počítal s nižší červencovou inflací. Také pro ČNB by měla být dnešní čísla dobrou zprávou, čísla odpovídají prognóze ČNB a nezmění nic na nastavení měnové politiky," dodává analytik.
Podle ČNB se růst spotřebitelských cen dostane na dvouprocentní inflační cíl v polovině příštího roku. Zajišťování cenové stability v podobě dvouprocentního cíle přitom označil nový guvernér ČNB Jiří Rusnok krátce po červencovém nástupu do funkce za svoji hlavní prioritu.
Růst inflace ke dvěma procentům je zároveň klíčovou podmínkou pro ukončení devizových intervencí proti silné koruně, které centrální banka zahájila v listopadu 2013. Podle srpnového prohlášení Bankovní rady ČNB kurzový závazek skončí pravděpodobně v polovině příštího roku, tedy v době, kdy by inflace měla podle stávající prognózy dosáhnout dvouprocentního cíle.
Ceny potravin zmírnily pokles
"Míra inflace má nyní značnou šanci pokračovat ve zrychlování. Pokud cena ropy nebude opětovně klesat, koncem roku by meziroční míra inflace měla přesáhnout 1,5 %. Dosažení dvouprocentního inflačního cíle nadále očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku," dodává Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Zrychlení tempa meziroční inflace statistici přikládají hlavně výraznému zmírnění cen potravin. Například cena sýrů rostla v červenci meziročně o 5,5 procenta, zatímco ještě v červnu to byl dvojnásobek nebo cena ovoce v červenci klesla o 3,7 procenta, zatímco v červnu to bylo o 5,7 procenta.
Výrazně naopak vzrostla cena zeleniny, která je meziročně dražší o desetinu, výrazně (o 5,4 %) rostla i cena alkoholu. Dolů ceny naopak tlačí vývoj cen pohonných hmot, které jsou meziročně o desetinu nižší.

Nejčtenější zprávy