Pozor na uzeného lososa s červem, varuje ministerstvo


Praha - Ministerstvo zdravotnictví varuje před konzumací stogramového výrobku "Losos divoký uzený - kousky" s datem spotřeby do 22. července letošního roku. Ryba obsahuje parazita, který může být nebezpečný i pro člověka. Výrobek prodává společnost Nekton. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.
Hygienickou stanici hlavního města Prahy na tento výrobek upozornil spotřebitel. Na základě jeho podnětu provedl státní dozor testování  v prodejnách Albert na Václavském náměstí, Praha 1, a supermarket Albert, Na Můstku 16, Praha 1. Hygiena zjistila, že šarže L23012562/T4 s datem spotřeby 22. 7. 2016 již není k dispozici, a proto byl odebrán stejný výrobek šarže L23012562/T4 s datem spotřeby 11. 8. 2016.

Laboratorní testy potvrdily, že potravina obsahuje parazitického červa Anisakis simplex, který se vyskytuje v trávicím traktu mořských savců. Jeho larvy v tělní dutině či svalovině ryb jsou silným alergenem a člověkem pozřené živé larvy mohou proniknout přes žaludeční stěnu do vnitřních orgánů.
Podle serveru Bezpečnostpotravin.cz lidé po pozření parazita onemocní anisakiózou, která se projeví prudkými bolestmi břicha, zvracením a nauzeou, nebo nemoc může proběhnout bezpříznakově. Symptomy se dostaví hodinu až dva týdny po konzumaci nedostatečně tepelně zpracované infikované ryby. Po třech týdnech od počátku onemocnění larvy většinou spontánně opustí zažívací trakt. Dospělí červi i larvy jsou citliví na vyšší i nízké teploty, proto jsou usmrceny buď při dostatečném tepelném zpracování rybího masa, nebo při jeho zmrazení.

Nejčtenější zprávy