Jachtařka Fenclová Kozelská: Těšila jsem se domů, Rio mi k srdci nepřirostlo


Co si z Ria zapamatujete?
Abych pravdu řekla, tak město mi k srdci nepřirostlo. Člověk je z Evropy zvyklý na nějaký standard a v Brazílii to kolikrát vypadá úplně jinak. Bydleli jsme v takové špatné čtvrti mimo olympijskou vesnici. Chodili jsme špinavými ulicemi, ve kterých se pohybovalo spoustu bezdomovců. Rio de Janeiro jako velkoměsto na mě dojem neudělalo, těšila jsem se domů.
Opravdu vás nic nezaujalo?
Když člověk vyjel na vodu, tak se mu otevřela krásná scenérie města. Už během návštěvy Ria minulý rok jsme obešli všechna nejznámější místa, která jsou teda pěkná, ale tak na dva dny a letět zase někam jinam. (úsměv)

Jak se vám líbí zpátky v Česku, ve fanzóně na Lipně?
Upřímně mě překvapilo, kolik přišlo lidí. Atmosféra byla úžasná. Tolik podpisů jsem nerozdala za celý život. Pro mě to byl super zážitek.
Letadlem asi létáte často, ale jaké to je letět vrtulníkem?
Úplná bomba! Pro mě to byl zážitek, protože s námi dělali různé ptákovinky, obletěli jsme dvě kolečka nad Českým Krumlovem, takže super.
Jak jste spokojená se sportovními výsledky?
Mrzelo mě, že jsem se neprobojovala do finálové rozjížďky a neumístila jsem se do desátého místa. Na druhou stranu i dvanácté místo je pro mě pěkný výsledek, se kterým jsem nakonec spokojená.
Jachting je hodně závislý na přírodních podmínkách. Jak vítr ovlivnil vaše závody?
Oproti loňské testovací regatě, kdy vůbec nefoukalo, tak tentokrát byl vítr po celý závod. Hodně nás to překvapilo, protože nebyl ani jeden den, kdy bychom nevyvažovali. Trošku nás to mrzelo, protože jsme chtěli aspoň jeden nebo dva klidnější dny, aby se pořadí promíchalo. Takto to měly jednodušší specialistky na silnější vítr.

Za čtyři roky bude olympiáda v Tokiu. Uvidíme vás ještě startovat?
To není jisté, možná byly letošní olympijské hry v Riu moje poslední. Mám rodinu, takže to bude záviset i na tom. Možná si naplánujeme s manželem druhé dítě, takže teď nedokážu říct, zda pojedu.
Jaká je šance?
Určitě si nechám ještě nějaký čas na rozmyšlenou. Za nějakou dobu, třeba za půl roku se rozhodnu. V jachtingu se dá pokračovat relativně dlouho. Po prvním dítěti byl s pomocí babiček návrat relativně jednoduchý. Se dvěma dětmi by to možná bylo těžší. Chci to nechat otevřené.

Nejčtenější zprávy