Rozhodnutí o důchodovém stropu nepadlo. Vláda se k návrhu Marksové vrátí za 14 dnů


Praha – Vláda dnes odložila projednávání nových pravidel pro odchod do důchodu na své další zasedání, které bude za 14 dnů. Na svém twitterovém účtu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka.
Stalo se tak den poté, co vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil návrh z dílny ministryně práce Michaely Marksové za populistický a odmítl mu dát podporu.

Premiér už včera v reakci na Babišova slova návrh ministerstva práce podpořil. Současná vláda slíbila zavedení důchodového stropu od roku 2017 ve své koaliční smlouvě a právě s ním počítá návrh ministerstva práce.
Dnes v Česku platí pravidla prosazená v rámci takzvané malé důchodové reformy v roce 2011 tehdejším ministrem práce Jaromírem Drábkem. Důchodový věk má podle těchto pravidel do budoucna stále růst, takže dnes narozené děti by měly chodit do důchodu v 73 letech.

Neomezený růst důchodového věku chce ministerstvo práce nahradit vlastními pravidly, která částečně vycházejí z návrhu důchodové komise. Podle nich by automatický růst důchodového věku pokračoval minimálně do roku 2037, kdy se pro muže i ženy sjednotí na hranici 65 let. Poté by měla přijít na řadu pravidla navržená důchodovou komisí, podle které by Češi v budoucnu měli mít ze zákona zaručeno, že v důchodu stráví čtvrtinu života.
Ministerstvo práce přitom zareagovalo už na dřívější připomínky ministerstva financí a návrh zpracovalo i ve druhé verzi, podle které by se automatický růst důchodového věku zastavil až v roce 2044 na 67 letech. Propočítat dopady obou možností si na jaře přál právě Babiš.
Ten včera prohlásil, že současná koaliční vláda se na věku pro odchod lidí do důchodu nedohodne. Ne všichni ministři za ANO jsou ale proti zastropování věku. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) před jednáním vlády řekla, že by se přiklonila k hranici 67 let.

Nejčtenější zprávy