Nejhorší útok, obrana, trenér i brankáři, nešetří v zámoří Čechy před SP a tipují kapitána


Praha – Aby čeští hokejisté bojovali na Světovém poháru o finále, musí ve skupině uhrát jedno ze dvou postupových míst. Dost těžký úkol, když nastoupí i proti Kanadě a Spojeným státům.

"Jsou favorité celého turnaje. Mám pocit, že si nás vybrali jako sparing na rozehrání," uvedl dřív trenér Česka Josef Jandač (celý rozhovor čtěte ZDE).
Funkcionáři severoamerické NHL, která akci organizuje, něco takového pochopitelně nepřiznají, ovšem leccos se dá vyčíst z prognóz zámořských novinářů.
Už v květnu měřil sílu jednotlivých mužstev kanadský magazín The Hockey News, přičemž Čechy zařadil na poslední místo. Nyní – necelý měsíc před turnajem – se do analýzy pustil také oficiální web NHL, který je na Jandačův výběr ještě přísnější, neboť o něm de facto říká: "Nemá žádnou silnou stránku, je ve všem nejhorší."
Pro úplnost – sedm novinářů řadilo všech osm týmů na Světovém poháru podle různých kategorií. Vlastně v tom stále pokračují, ovšem ty nejzásadnější žebříčky už vznikly. Týkají se útoku, obrany, brankářů, trenérů, přesilovek a oslabení.
Největší sílu má Kanada a Švédsko
Nejspíš nikoho nepřekvapí, že celkově nejvíc bodů získala Kanada, hokejová kolébka, která díky nepřebernému množství špičkových hráčů nemá slabinu.

V některých ohledech ale neční na absolutním vrcholu, konkrétně jde o obranu a přesilovky, v nichž má nejlepší skóre Švédsko. Není se čemu divit, vždyť trojice Erik Karlsson, Oliver Ekman-Larsson a Victor Hedman v minulé sezoně posbírala bezmála 200 bodů. Hodně výmluvný je rovněž fakt, že Seveřané nenominovali Johna Klingberga, chloubu Dallasu.
I další mančafty mají trumf, který je může přiblížit titulu. Rusko sází na senzační útok v čele s Alexandrem Ovečkinem. Severoameričtí mladíci disponují nebývale talentovanou obranou. Spojené státy a Finsko zase mají úžasné brankáře.
Ale Češi? V šesti kategoriích dohromady sklidili 59 bodů, skoro třikrát méně než tým Evropy, druhé nejhůře hodnocené mužstvo z jejich skupiny.

útok
obrana
brankáři
trenéři
přesilovky
oslabení
celkem
CAN
56 (1.)
52 (2.)
53 (1.)
56 (1.)
50 (2.)
55 (1.)
322
SWE
42 (3.)
53 (1.)
36
25
52 (1.)
44 (2.)
252
USA
37
36
52 (2.)
37 (2.)
29
43 (3.)
234
RUS
48 (2.)
22
29
15
44 (3.)
19
177
NA
29
38 (3.)
16
37 (3.)
32
14
166
EUR
19
28
16
29
20
38
150
FIN
17
14
37 (3.)
18
16
25
127
CZE
8
9
13
8
7
14
59
Není tajemství, že české obraně chybí machři, jakými byli Marek Židlický nebo Roman Hamrlík. Útok ani brankoviště však na první pohled nevypadají vůbec zle.
Jenže v porovnání s nejužší špičkou je to pro zámořské experty stále málo. Stačí zmínit, že naposledy do elitní šedesátky produktivity NHL pronikli pouze dva Češi – Jaromír Jágr a David Krejčí. První účast na Světovém poháru odmítl, druhý ho kvůli léčbě zranění možná nestihne.
A brankáři? Petr Mrázek a Michal Neuvirth sice mají za sebou životní sezonu, ale konkurence vyrukuje s prověřenějšími jmény. Kanada má Careyho Price, USA Bena Bishopa, Švédsko Henrika Lundqvista, Finsko Pekku Rinneho.
Dostane Plekanec céčko?

Novináři NHL.com nevěří Česku v žádném ohledu, nejskeptičtěji pohlíží na přesilovky (7 bodů). Naopak nejlépe hodnotí oslabení (14 bodů, stejně jako Severní Amerika). Nejen v něm bude plnit důležitou roli Tomáš Plekanec, potenciální kapitán.
"Čekám, že céčko dostane právě Tomáš," říká Mike Johnson, bývalý Plekancův spoluhráč a nyní hokejový analytik. "Myslím, že my si tady úplně neuvědomujeme, jak moc ho v Česku respektují hráči, média i svaz."
Stmelí Plekanec, případně někdo jiný, českou reprezentaci natolik, aby na Světovém poháru uspěla navzdory předpokladům?

Nejčtenější zprávy