Němci se na nás teď hodně ptají, tvrdí Darida. Vidí nás podobně jako Nory a Severní Iry


Praha – Začíná nová reprezentační éra a on v ní má hrát jednu z hlavních úloh. Záložník Vladimír Darida bude ve 26 letech jedním z nejzkušenějších hráčů fotbalového národního týmu v nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa.
Na prvním reprezentačním srazu letošní sezony ale novinářům přiznal, že se nových úkolů nezříká, mimo jiné i proto, že i v Hertě Berlín má čím dál větší odpovědnost. Před zápasy s Arménií a Severním Irskem se ale dobře naladil gólem v bundeslize.
Začíná nová reprezentační éra s novými hráči a novým trenérem, máte vysněný cíl, co by měla tahle nová parta dokázat?
Samozřejmě nejspokojenější bych byl, kdybychom se z prvního místa podívali na mistrovství světa. Kdyby ze druhého, taky by to bylo fajn. Asi bude hodně záležet na tom, jak budeme hrát s Německem, oni určitě nebudou moc ztrácet s těmi slabšími. Ale nesmíme dělat chyby v zápasech s ostatními.
A jak Němci kvalifikaci berou?
Nikde jsem o tom zatím moc nečetl, ale dělal jsem jeden rozhovor na tohle téma a oni se berou jako jasní favorité, postup z prvního místa je pro ně povinnost. 
A jak berou český tým?
Hodně se na nás ptají. Zjistili, že skončilo hodně hráčů, tak sondují, kdo je v reprezentaci nahradí. Jestli tam bude víc fotbalistů z české ligy a tak. Myslím, že nás berou někde na úrovni Norska a Severního Irska. Což i podle mého budou týmy, které se s námi nejspíš poperou o to druhé místo.
Vnímáte, že nyní budete v pozici jednoho z hlavních lídrů nároďáku?
Když jsem se podíval na tu nominaci, viděl jsem, že mám asi třetí největší počet reprezentačních startů. Samozřejmě na mně bude teď větší zodpovědnost. Budu muset ten mančaft táhnout. Ale je to výzva, moc se tím nestresuju. I v Hertě to teď víc leží na mně, takže to asi nebude nic nového.
Nestraší vás ta krátká doba, kterou máte na rozehrání před prvním kvalifikačním utkáním?
Je to krátká doba, ale reprezentační srazy jsou vždycky krátké. Sice jsme dřív měli víc přáteláků, ale jinak také pár dní do utkání. O to víc se musíme soustředit na trenéra a poslouchat, co po nás chce.
"Chci dát v Hertě minimálně o gól víc než loni"
A už víte, co přímo po vás bude trenér Jarolím chtít?
Zatím jsem s ním nemluvil. Pondělní srazy probíhají většinou tak, že se jen pozdravíme, trenér se poptá, jak na tom hráči zdravotně jsou, my jsme prohodili pár slov o včerejším zápase a to je všechno. Asi až někdy později budeme mít individuální pohovory.
Je o něm známo, že je to hodně přísný trenér, co od něho čekáte?
Tohle jsem o něm samozřejmě také slyšel. Jinak ho ale neznám. Co jsem četl, určitě bude také chtít hrát ofenzivní fotbal, což je dobře. Doufám, že se nám to povede a v těch utkáních ukážeme svou tvář.
Ve středu vás čeká generálka s Arménií, první a poslední možnost si něco vyzkoušet, berete to jako důležitý test, a ne úplně jako přátelský?
Asi to bude hodně důležitý zápas nejen pro nás a pro trenéra, ale i pro fanoušky, kteří jsou zvědaví, jak se budeme prezentovat. Já doufám, že to zvládneme a že nás ten zápas do kvalifikace nakopne.

Jak nakopl vás včerejší gól do sítě Freiburgu?
Musím říct, že se celkově na začátku sezony cítím dobře. V domácím poháru jsme postoupili dál, v evropském to nevyšlo. Ale zas tak obrovské zklamání to nebylo, protože bundesliga je strašně těžká a hrát na obou frontách by bylo hodně náročné. Teď se můžeme soustředit na ligu, případně na domácí pohár. Včera jsme chtěli vyhrát, dal jsem gól, pro nás to byly extrémně důležité tři body, protože ten závěr byl trochu hektický. Myslím, že nás to posune dál.

Vaši trefu jste moc neslavil, jen jste tak zvedl ruku, byl to psychicky těžký zápas proti bývalému klubu?
Polovina kabiny už je vyměněná, ale je pravda, že to pro mě byl trochu zvláštní zápas. Před zápasem jsem si říkal, co bych dělal, kdybych dal gól, tak jsem nakonec z úcty k tomu trenérovi a hráčům moc neslavil. Pro ně to byl hodně těžký zápas, co jsem se pak s nimi bavil v kabině, byli hodně smutní, vyrovnali v 93. minutě a v další minutě znovu inkasovali. 
Sám jste říkal, že teď máte v Hertě větší zodpovědnost, je pro vás proto důležité, že jste se trefil hned takhle na začátku sezony?
Je. Měli jsme nějakou předsezonní poradu, kde jsme každý říkali, kdo má jaký cíl, a já jsem si řekl, že chci dát minimálně o gól víc než v minulé sezoně (sedm gólů, pozn. red.). Tak jsem rád, že jsem takhle dobře začal, a doufám, že se to povede dotáhnout do konce.

Nejčtenější zprávy