Češi platí za plyn zbytečně moc. ERÚ pomůže určit přiměřenou cenu, chce zavést i strop


Praha – Energetický regulační úřad (ERÚ) chce zavést maximální ceny zemního plynu pro domácnosti. Uvedla to šéfka úřadu Alena Vitásková.
Pomoci tomu má novela energetického zákona, na níž hodlá regulátor spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu.
Již nyní regulační úřad zavede takzvané indikativní ceny plynu, které mají zákazníkům na maloobchodním trhu pomoci orientovat se v tom, zda za plyn neplatí příliš mnoho.
Hodnoty indikativních cen plynu pro letošní čtvrté čtvrtletí představil ERÚ na dnešní tiskové konferenci, dál je bude počítat a zveřejňovat ve čtvrtletní periodicitě.
"Bude to soubor opatření, která nám pomohou omezit případné anomálie na trhu," říká k chystaným změnám Vitásková. Anomálií je podle ní například to, když obchodníci v cenách pro domácnosti dlouhodobě nereflektují levnější plyn na burze, tedy pokles velkoobchodních cen.

Opatření jsou podle Vitáskové potřeba i přes to, že trh s plynem je v Česku liberalizovaný a působí na něm 88 obchodníků. Že jsou ceny vyšší, než by měly, zjistil ERÚ z analýzy téměř 200 cenových nabídek.
Přechodem k výhodnějšímu dodavateli by domácnosti podle Vitáskové mohly v součtu ušetřit pět až osm miliard korun ročně. "Ale nedokážeme to přesně posoudit, protože posuzujeme jenom ceníky, zatímco skutečná cena, kterou domácnosti platí, může být nižší,“ vysvětluje.
Stejné opatření připravuje Energetický regulační úřad i pro elektřinu. Indikativní cenu ERÚ vypočítá jednoduchým spojením ceny komodity a marže obchodníka. Takový výpočet nicméně nemůže zohlednit fakt, že obchodníci pro své odběratele často nakupují s předstihem, takže ceny nemusí vždy reflektovat aktuální propady cen na burzách.

Případné zavedení maximální ceny by se podle ní netýkalo takzvaných fixací – tedy smluv, kdy se zákazník smluvně zaváže dodavateli na několik let výměnou za jistotu pevné ceny. "Zde na sebe vzal obchodní riziko a mohl vydělat i prodělat," říká Vitásková.
Vitásková kandiduje v podzimních volbách do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit – Národní koalice v obvodu Ostrava-město. V případě svého zvolení je připravena ukončit své působení v čele Energetického regulačního úřadu.

Nejčtenější zprávy