Zpátky do lavic bez čokolád a brambůrků, ze škol zmizí automaty. Plavání bude povinné a zdarma


Praha –  Školáci se vrací do jiných škol, než jaké před prázdninami opouštěli.  Prvního září vstoupila v platnost vyhláška o zákazu prodeje nezdravých potravin. Z automatů a školních bufetů by tak měly zmizet všechny sladké nápoje, smažené hranolky, bagety s majonézou, tučnými salámy i sladkosti.
Vyhláška měla platit už od minulého školního roku, nakonec se ale ukázalo, že určit, co spadá do kategorie nezdravé potraviny, není napříč ministerstvem školství, zdravotnictví, zemědělství a hlavním hygienikem tak jednoduché. "Vyjednávání bylo skutečně velmi složité, nakonec se nám ale podařilo najít shodu," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová v rozhovoru pro HN.
Zároveň upozorňuje, že takzvaná pamlsková vyhláška je jen začátek. "Beru ji jako symbol politiky ministerstva. Je dobře, že se to udělalo, ale není to podstata věci. Pravá podstata věci je podpora školních jídelen," dodává ministryně.
Podle představ ministerstva by jídelny měly zajistit kvalitní kuchaře i recepty, aby děti měly dostatečně vyváženou stavu. A zaměřit se Valachová chce také na spotřební koš, podle kterého se nyní ve školách vaří a mnozí výživoví odborníci ho kritizují, protože na zdravé vaření bez polotvarů nedbá.
Každé dítě se bude učit povinně plavat, bezplatně
Ministryně školství představila také své plány pro další školní rok. Po dlouhých debatách nakonec bude výuka plavání v rámci tělesné výchovy na základních školách povinná. 
"Jsem ráda, že se nám podařilo sehnat finanční prostředky pro zajištění povinné výuky plavání pro první stupeň základní školy, a každé dítě tak od září 2017 plaveckou průpravou projde bezplatně," řekla Valachová.

V tuto chvíli je na povinné plavání na ministerstvu školství připraveno 52 milionů korun, ale konečná podoba návrhu se ještě dokončuje.
"Počet škol, které organizují plaveckou výuku, se zase tolik nezmění," poukazuje předseda České unie školního plavání Ladislav Botek. Už v tuto chvíli totiž většina škol výuku organizuje, v průměru v Česku "neplave" asi pět procent škol. "Ale je to obrovská pomoc  pro rodiče, kteří dosud přispívali na výuku plavání tím, že platili dopravu. To už nyní nebudou," doplňuje Botek, který za prosazení povinného plavání ve školách dlouho bojoval.
Velká pomoc to bude také pro školy. Ty by měly dostat peníze speciálně na výuku plavání, a nebudou je tak muset "krást" z peněz pro učitele.  
Problémy by s novou povinností mohly mít speciální školy pro postižené děti nebo školy malé a vzdálené od bazénu. "Jsou školy, které neplavou, protože mají obrovský problém s dopravou. S některými dětmi nemůžete jet MHD. Setkali jsme se s něčím podobným ve Slavičíně. Škola bazén pravidelně navštěvovala, pak mi ředitel oznámil , že má malý počet žáků a nemá možnost si už autobus objednat, tak prostě jeden ročník vynechají," popisuje možné problémy Botek. 
Více peněz i starostí s inkluzí
I učitele čeká v novém školním roce řada změn. Od září se jim zvýší plat, těm nejmladším o 1100 korun měsíčně, starší učitelé dostanou přidáno 1500 korun, oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Vláda se zavázala k navyšování platů i v dalších letech, požadavek odborů na nárůst platů každoročně o 15 procent do roku 2020 ale premiér nepotvrdil.
Zároveň některé z nich čekají starosti spojené s větší podporou inkluze, díky níž bude mít každé dítě i v běžné škole nárok na podporu podle svých potřeb. Takže děti s postižením nebo speciálními vzdělávacími potřebami mají ze zákona garantován nárok například na asistenta. Dosud se stávalo, že ho děti vůbec nedostaly, pokud na něj kraj nepřidělil peníze, nebo jej dostaly na kratší dobu, než by bylo nutné.
Kromě toho bude dětem i učitelům k dispozici odborná pomoc či speciální pomůcky, a to včetně dětí mimořádně nadaných. Někteří učitelé měli strach ze vzdělávání dětí s lehkým mentálním postižením, obávali se, že nezvládnou věnovat dítěti potřebnou péči nebo že bude zdržovat vyučování. Dětí s lehkým mentálním postižením se ale do běžných základních škol letos přesune jen velmi málo – dvě stovky v celé republice. 
Změny tak budou postupné. Školy i odborná školská pracoviště, která budou děti vyšetřovat a doporučovat jim podpůrná opatření, mají na přechod do nového systému dva roky.

Nejčtenější zprávy