Obyvatelé Ostravy zřejmě zaplatí vyšší daň z nemovitosti, město chce nahradit příjmy z hazardu


Ostrava –  Většině obyvatel Ostravy zřejmě v příštím roce vzroste daň z nemovitosti. Zvýšení místního koeficientu, který je jednou ze složek této daně, už schválili městští radní. Definitivní slovo budou mít v příštím týdnu zastupitelé. Město chce zvýšením daně pokrýt výpadek, který mu v rozpočtu způsobí nižší příjmy z hazardu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).
Příjem města z hazardu představoval zhruba 260 milionů korun ročně. V Ostravě je aktuálně v provozu asi 3000 videoloterijních terminálů povolovaných ministerstvem financí. Kvůli městské obecně závazné vyhlášce, která jejich provoz omezila, by se tato zařízení měla postupně rušit a počet přístrojů by se měl snížit na 500. Příjem z hazardu tak bude klesat.

Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské je předpoklad, že v příštím roce by výnos z hazardu mohl být nižší odhadem o 80 milionů korun, po chystaném zrušení 2500 zařízení by tento příjem měl klesnout na 43 milionů korun za rok. Zatím ale není jasné, jak rychle ministerstvo přístroje zruší, a město tak výpadek příjmu pro příští rok nezná zcela přesně.
Daň z nemovitosti ovlivňují dva faktory – výše místního koeficientu, o němž může rozhodnout právě městské zastupitelstvo a je stejný pro celé město, a pak výše polohové renty, kterou si volí jednotlivé městské obvody. Ty ji nyní mají nastavenu na různé úrovni.

Daň z nemovitosti tak v příštím roce může klesnout jen v těch městských obvodech, které snížily sazbu za polohovou rentu. Jde však převážně o menší městské obvody. Většině obyvatel města tedy daň naopak zřejmě stoupne. Na budovy určené pro podnikání se polohová renta nevztahuje, a už nyní je tak jasné, že pokud změnu schválí městští zastupitelé, podnikatelům daň vzroste dvojnásobně.
Například v menším městském obvodu Peřkovice majitel bytu o rozloze 100 metrů čtverečních nyní platil daň z nemovitosti ve výši zhruba 700 korun, nově by zaplatil asi 800 korun. Naopak v Porubě, která je velkým městským obvodem, byla nyní výše daně za srovnatelný byt rovněž přibližně 700 korun, ale po úpravě by jeho majitel zaplatil zhruba 1400 korun.

Vyhledejte si ten nejlevnější Hotel se slevou až 80% !

Nejčtenější zprávy