Obyvatelé Ostravy zřejmě zaplatí vyšší daň z nemovitosti, město chce nahradit příjmy z hazardu


Ostrava –  Většině obyvatel Ostravy zřejmě v příštím roce vzroste daň z nemovitosti. Zvýšení místního koeficientu, který je jednou ze složek této daně, už schválili městští radní. Definitivní slovo budou mít v příštím týdnu zastupitelé. Město chce zvýšením daně pokrýt výpadek, který mu v rozpočtu způsobí nižší příjmy z hazardu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).
Příjem města z hazardu představoval zhruba 260 milionů korun ročně. V Ostravě je aktuálně v provozu asi 3000 videoloterijních terminálů povolovaných ministerstvem financí. Kvůli městské obecně závazné vyhlášce, která jejich provoz omezila, by se tato zařízení měla postupně rušit a počet přístrojů by se měl snížit na 500. Příjem z hazardu tak bude klesat.

Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské je předpoklad, že v příštím roce by výnos z hazardu mohl být nižší odhadem o 80 milionů korun, po chystaném zrušení 2500 zařízení by tento příjem měl klesnout na 43 milionů korun za rok. Zatím ale není jasné, jak rychle ministerstvo přístroje zruší, a město tak výpadek příjmu pro příští rok nezná zcela přesně.
Daň z nemovitosti ovlivňují dva faktory – výše místního koeficientu, o němž může rozhodnout právě městské zastupitelstvo a je stejný pro celé město, a pak výše polohové renty, kterou si volí jednotlivé městské obvody. Ty ji nyní mají nastavenu na různé úrovni.

Daň z nemovitosti tak v příštím roce může klesnout jen v těch městských obvodech, které snížily sazbu za polohovou rentu. Jde však převážně o menší městské obvody. Většině obyvatel města tedy daň naopak zřejmě stoupne. Na budovy určené pro podnikání se polohová renta nevztahuje, a už nyní je tak jasné, že pokud změnu schválí městští zastupitelé, podnikatelům daň vzroste dvojnásobně.
Například v menším městském obvodu Peřkovice majitel bytu o rozloze 100 metrů čtverečních nyní platil daň z nemovitosti ve výši zhruba 700 korun, nově by zaplatil asi 800 korun. Naopak v Porubě, která je velkým městským obvodem, byla nyní výše daně za srovnatelný byt rovněž přibližně 700 korun, ale po úpravě by jeho majitel zaplatil zhruba 1400 korun.

Nejčtenější zprávy