Plíšková: Každý mi říkal, že jednou můžu grandslam vyhrát. Teď mám konečně šanci


New York - Do turnaje vstupovala jako hráčka, která na grandslamovém klání dosud nepřekonala třetí kolo. Úspěchu obětovala vše, s odkazem na virus zika se vzdala olympiády a tvrdě trénovala. Zasloužená odměna přišla. Karolína Plíšková překonala všechny překážky na US Open se ztrátou jediného setu a v sobotu se pokusí o senzační titul.
"Vyhrát grandslam, nebo se dostat aspoň do semifinále, finále byl vždy můj sen. Doufám, že jsem ještě neskončila, zbývá poslední krok a udělám všechno, abych získala trofej," vyhlíží Plíšková duel s novou světovou jedničkou Angelique Kerberovou.

Čtyřiadvacetiletá, zatím pouze česká jednička tak má konečně šanci naplnit velká očekávání, která do ní experti a fanoušci vkládali již od juniorských let.
"Každý mi pořád říkal, že jednou můžu vyhrát grandslam. Odpovídala jsem 'Ano, možná, ale ještě ne teď'. Ale věděla jsem, že někde ve mně to je, že můžu i na velkých akcích hrát dobrý tenis. Věřila jsem a ono to přišlo," radovala se na tiskové konferenci po vítězném semifinále nad Serenou Williamsovou.
S Venus to bylo o něco těžší
Dlouholetou vládkyni světového tenisu zdolala Karolína Plíšková až překvapivě hladce ve dvou setech 6:2, 7:6. "Nechtěla jsem se dostat do dlouhých výměn, naopak jsem se snažila ji dostávat pod tlak. Vyplatilo se to," radovala se ze správně zvolené taktiky.
Ve čtvrteční bitvě proti domácí hrdince na stadionu Artura Ashe využila zkušeností z osmifinálového duelu proti Venus Williamsové. "Určitě mi to pomohlo, a dokonce bych řekla, že i ten zápas byl docela podobný," popisovala Plíšková.

V porovnání ještě pokračovala a možná překvapivě zvolila ten s Venus Williamsovou za náročnější. "Serena je světová jednička, není lehké ji porazit. Navíc se nikdy nevzdává. Ale přeci jen to bylo těžší s Venus, kde jsem musela odvracet mečbol a navíc servírovala lépe než Serena dnes," řekla.
Menší radost mělo přes dvacet tisíc diváků, kteří byli pochopitelně zklamáni z porážky domácí tenistky. Po vyřazení její sestry u nich má Plíšková už druhý vroubek.
"Není víc než porazit obě sestry Williamsovy na jednom turnaji v New Yorku. Publikum jsem asi nepotěšila, ale ten zápas s Venus mi jednoznačně pomohl. Byl to můj první na centrálním kurtu," ocenila znovu rodačka z Loun cennou zkušenost.

A nenechala se rozhodit ani občasnými ruchy z hlediště. "Kdybych myslela na diváky a na to, že třeba vykřikují mezi mým prvním a druhým podáním, tak by to můj servis poškodilo," dokázala nevnímat publikum.
Zápas si Plíšková nešla užít, ale vyhrát
Česká hráčka a budoucí světová šestka, či pětka tak potvrdila svoji pověst ženy bez očividných nervů. "Byla jsem docela klidná. Před zápasem jsem cítila trošku tlaku, nervozity. Po vstupu na kurt to ale ze mě spadlo, prostě jsem chtěla vyhrát. Ne si to jen užít, ale vyhrát," zdůrazňuje.

I proti Williamsové využila svých tradičních silných stránek, tedy servisu, nicméně ten není v New Yorku jedinou zbraní Karolíny Plíškové. "I v těch klíčových momentech dobře servíruju, ale i když podání nefunguje, pořád mám forhend, bekhend, údery ze základní čáry. Jsem agresivní a nečekám na chyby, to je velké plus," je si vědoma.
Zranění Sereny? Neřeším to
Po skončení semifinále se příliš nemluvilo o životním úspěchu Češky, ale o zranění kolene, které Serena Williamsová přiznala.
"Nezajímá mě to. Občas to tak je, taky někdy hraju, když nejsem stoprocentní, a ostatní to neřeší. Když má někdo pocit, že není schopný hrát, neměl by jít na kurt. Ale je to každého volba," říká Plíšková.
Sobotní finále ovlivní nervozita
Plíšková tak famózně zakončuje americkou šňůru. Turnaj v Cincinnati ovládla, když ve finále porazila soupeřku, která jí bude stát v sobotu ve 22:00 SELČ v cestě: Němku Angelique Kerberovou. Dnešním vítězstvím nad Serenou Williamsovou se jí navíc povedl ojedinělý kousek. V krátkém čase porazila světovou jedničku a dvojku.

"Je dobré porazit hráčky číslo jedna a dvě. Výhra v Cincinnati a vůbec poslední tři týdny tady v USA mi dodaly sebedůvěru, což v tenise hraje velkou roli. Zvlášť u žen to není jen o hře, ale o mentální stránce," uvedla Plíšková.
New York v sobotu uvidí už osmé střetnutí Plíškové s Kerberovou, tentokrát půjde o to vůbec nejdůležitější. Celková bilance hovoří pro Němku, vede 4:3.
"Kerberovou znám moc dobře, hráli jsme spolu několikrát. Jsem připravená na všechno, je to finále grandslamu. Obě asi budeme nervózní, ale každá z nás má slušnou šanci vyhrát," zhodnotila na závěr Plíšková.

Nejčtenější zprávy