Kerberová prahne po odplatě, Plíšková si ale před životním finále věří


New York - Tenistka Karolína Plíšková může po dvou letech navázat na Petru Kvitovou a stát se další českou grandslamovou vítězkou. A ve finále US Open nebude Plíšková v sobotu bez šance. V semifinále vyřadila úřadující světovou jedničku Serenu Williamsovou, v New Yorku hraje výtečně a nyní jí v cestě za prvním vavřínem z turnajů velké čtyřky stojí nastupující první hráčka světa Angelique Kerberová z Německa.

Zápas se na centrálním dvorci Arthura Ashe ve Flushing Meadows uskuteční v sobotu od 22:00 SELČ a nemá výraznou favoritku. Plíšková vyhrála před cestou do New Yorku turnaj v Cincinnati a ve finále porazila právě Kerberovou.
"V Cincinnati začala tahle moje úspěšná šňůra. Tam jsem pomalu nabírala formu, hrála jsem tam moc dobře a jsem ráda, že jsem to dokázala přenést sem. I zkušenost z finále s Kerberovou bude plus na mojí straně," řekla Plíšková Radiožurnálu.
Německá soupeřka ale prožívá životní rok. V lednu získala na Australian Open první grandslamový titul, pak sice vypadla na French Open v 1. kole, ale ve Wimbledonu prohrála až ve finále. Její levačka je pevná a příliš s ní nechybuje.
"Bude to něco jiného než zápas se Serenou. Nebude na mě vyvíjet tlak a musím hrát, co jsem hrála celý turnaj. Pak mám šanci," plánovala Plíšková.
Vzájemnou bilanci vede Němka 4:3. Poslední tři vzájemné zápasy se konaly ve finále turnajů a zatímco v Cincinnati uspěla Plíšková, loni v Birminghamu a ve Stanfordu Kerberová. "Musím na Cincinnati zapomenout, vybavit si předešlé výhry a pokusit se na to navázat. Mám šanci na odplatu za minulý měsíc," řekla Kerberová.
"Dobře se známe, jednou vyhraju já a jindy ona, takže je potřeba čekat všechno. Bude to grandslamové finále a svoji roli budou hrát i nervy," uvedla Plíšková, která překvapila, jak zvládla zápas se Serenou Williamsovou v klidu a soustředěně. "Šanci vyhrát máme obě stejnou a já udělám pro titul maximum," řekla Češka.
Plíšková: Teď můžu porazit kohokoli
Právě po psychické stránce je Plíšková jedinečná. Z ničeho nemá strach a z ničeho si nedělá těžkou hlavu. Naučila se i méně vztekat, už tak často nehází raketou o zem a více si věří. "Že teď můžu porazit kohokoliv, což je důležité. K tomu je důležitá hlava a zvláště v ženském tenisu, který je víc o mentální stránce," řekla čtyřiadvacetiletá Plíšková.

Pro Kerberovou je před finále obrovským povzbuzením, že se bez ohledu na výsledek poprvé stane světovou jedničkou. Naváže tak na svoji slavnou krajanku Steffi Grafovou a bude první Němkou v čele žebříčku od roku 1997. "Je to neuvěřitelné. Budu světovou jedničkou, to zní nádherně," rozplývala se Kerberová.
Poslední českou grandslamovou vítězkou ve dvouhře je Kvitová z Wimbledonu 2014. Loni hrála finále French Open Lucie Šafářová, ale proti Sereně Williamsové na pařížské antuce neuspěla. Na US Open naposledy vyhrála Hana Mandlíková v roce 1985. Martina Navrátilová zde slavila titul v roce 1987 jako Američanka.
Zápas budou vysílat televizní stanice Eurosport a O2 TV Sport, práva na finále ženské dvouhry zakoupila také Česká televize.

Nejčtenější zprávy