Lidem nenáviděný kouč Bílek se vrací do ligy. Vylepší v Jihlavě svůj mediální obraz?


Praha – Na trenérskou lavici v české nejvyšší fotbalové lize usedne po dlouhých osmi letech bývalý reprezentační trenér Michal Bílek. Trenér známý svým defenzivním pojetím hry naposledy trénoval v Gruzii tamní Dinamo Tbilisi.

Lidem nenáviděný Bílek
Bílek dostal šanci u reprezentačního áčka poprvé jako asistent Ivana Haška, v době kdy se mohl pyšnit ligovým double se Spartou. Jako první trenér v samostatné české nejvyšší soutěži dokázal vyhrát ligu i domácí pohár. Společně se čtvrtfinálovou účastí s národním týmem na mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině patří zmíněný double mezi největší úspěchy jednapadesátiletého trenéra.
Michal Bílek přicházel k reprezentaci v těžké chvíli. Národní tým se pod Karlem Brücknerem dostal na všechny závěrečné šampionáty, o které rodák z Olomouce hrál, a tudíž se pod Brücknerem vyšplhala reprezentace v žebříčku FIFA do první desítky. Fotbalová veřejnost byla tedy zvyklá na vysoký standard.
Bílkovi často fotbalová veřejnost vyčítala velmi neatraktivní pojetí hry, ale už v kvalifikaci o mistrovství světa v Jihoafrické republice 2010 nepředváděl český tým ofenzivní orgie a skončil až třetí ve skupině za Slovenskem a Slovinskem. O kvalifikační nezdar se postarali Bílkovi předchůdci Petr Rada, František Straka a Ivan Hašek.
Do následných bojů o Euro v Polsku už nastoupil Bílek v pozici hlavního kouče a ze skupiny s tehdejšími mistry světa ze Španělska postoupil z druhého místa do baráže, ve které si Češi dvakrát poradili s Černou Horou. Jenže baráž by Češi vůbec nemuseli hrát, kdyby tehdy ve Skotsku nenafilmoval Jan Rezek v poslední minutě penaltu, která v konečném součtu znamenala postupový bod ze Skotska.

Na zmíněném Euru postoupili Češi jako první tým v historii se záporným skórem z prvního místa tabulky, ale ve čtvrtfinále proti Portugalsku Češi vypadli po brance Cristiana Ronalda.
Další kvalifikace zlomila Bílkovi vaz
Fanoušci se už po úvodní prohře na Euru 2012 těšili po turnaji na rezignaci Bílka, ale bývalý reprezentant dokázal postoupit, a tak se jeho konec v národním týmu oddálil. Během další kvalifikace uhrál Bílek s národním týmem v osmi zápasech pouze 9 bodů a uprostřed nezvládnuté kvalifikaci nabídl rezignaci, kterou šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta přijal.
Po skončení v národním týmu se po Bílkovi slehla zem a teprve po roce našel angažmá v Dinamu Tbilisi. S ambiciózním týmem z Gruzie si ihned po svém příchodu zahrál o Ligu mistrů, ale hned ve druhém předkole vypadl po dvou porážkách s kazašským Aktobe a po dalších dvou ligových kolech skončil i na lavičce Tbilisi.
Od té doby byl Bílek znovu v ústraní. Mluvilo se sice ještě o zájmu Lichtenštejnské reprezentace, ale nakonec s trénování dalšího národního týmu sešlo
Restart v Jihlavě?

Jihlavě nevyšel úvod sezony a po šesti kolech uhrála Vysočina pouhé dva body a krčí se na předposledním místě tabulky se skóre 3:10. Vedení se proto rozhodlo, že z dosavadního trenéra Michala Hippa udělá asistenta právě Bílkovi. Oba se znají z dob federální reprezentace, za kterou v devadesátých letech hráli.
„Na post hlavního kouče přichází osobnost, která má za sebou řadu hráčských i trenérských úspěchů. Zároveň mě těší, že Michal Hipp u týmu nadále setrvá a přijal pozici asistenta,“ oznámil na začátku týdne příchod Bílka do Jihlavy majitel klubu František Vaculík.
České kluby dlouho hledaly odvahu k angažování bývalého reprezentačního trenéra. Vždyť na jaře byl Bílek blízko k dohodě s Teplicemi, ale klub si jeho angažování těsně před podpisem smlouvy rozmyslel. Údajně kvůli špatnému mediálnímu obrazu kouče.

Nejčtenější zprávy