Paralympionici jsou se sedmi medailemi z Ria spokojeni


Praha - Českým sportovcům se na paralympijskýchhrách v Riu de Janeiro nepodařilo zopakovat výsledky z Londýna, přesto se do Prahy vrátili spokojení. Ocenili výborné podmínky, které organizátoři závodníkům připravili, i atmosféru her.
"Sedm medailí, které jsme získali, je veliký úspěch. Když to porovnáme s olympijskou výpravou, tak jsme úspěšnější," uvedla výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Zatímco více než stočlenná olympijská výprava přivezla z Ria deset medailí, 37 handicapovaných sportovců jich získalo sedm. V obou případech byla jedna zlatá. "Všichni mi říkají, že jsem druhý Lukáš Krpálek," smál se plavec Arnošt Petráček, který se postaral o jediný paralympijský triumf. "Získat zlato je nádherný pocit a je to odměna za velkou dřinu a za všechno, co jsme s trenéry absolvovali," řekl.
Před čtyřmi lety čeští reprezentanti v Londýně získali jedenáct medailí, řada z nich už ale vrcholově nesportuje. "Ve výpravě bylo také o deset sportovců více," podotkla Erlebachová. Někteří úspěšní paralympionici plánují ukončit kariéru i nyní. Loučit se chystá cyklista Jiří Ježek nebo atletka Eva Berná.
I přes mírné obavy před začátkem her byli paralympionici nadšení ze servisu, které pro ně pořadatelé připravili, a z atmosféry na sportovištích.
"Velice nám pomohlo, že před námi byla olympiáda. Organizátoři se poučili a my jsme zažili jen minimum výzev," řekl vedoucí výpravy Roman Suda. Nakonec si na závody našli cestu i diváci, i když krátce před začátkem her bylo prodáno jen dvanáct procent vstupenek. "Jenže pak pořadatelé spustili kampaň a během týdne prodali 1,6 milionu vstupenek. Sportoviště tak byla hojně zaplněná a kulisa úžasná. Všichni si to užívali," dodal Suda.

Nejčtenější zprávy