Nápověda pro firmy: Sháníte lidi? Nabídněte práci na částečný úvazek, ukazuje analýza


Praha – Téměř třetina zájemců o práci preferuje částečný úvazek. Zájem o tyto pozice přitom neklesá, podle inzertních poptávek za poslední půlrok naopak nepatrně stoupl. Zaměstnavatelé však nabízejí částečné úvazky pouze v necelé desetině svých inzerátů. Vyplývá to z pravidelných půlročních přehledů inzertního webu a novin Annonce.
"Porovnáme-li naše data za poslední rok a půl, vidíme, že se pokles zájmu o částečné úvazky, navzdory nízké nabídce takových zaměstnání, nekoná. Stále se pohybuje mezi 29 a 30 procenty poptávek po práci," uvedla výkonná ředitelka Annonce Lenka Černá. Podle ní je překvapivé, že zaměstnavatelé na tuto situaci téměř nereagují. Nějakou formu sníženého úvazku dlouhodobě nabízí jen asi deset procent inzerentů.

O zkrácené úvazky navíc už nemají zájem pouze ženy po rodičovské dovolené, které řeší sladění pracovního života s rodinou po návratu zpět k zaměstnavateli. Čím dál více jej chtějí i lidé ve věku nad 50 let, kteří se starají o své rodiče či prarodiče. "Není překvapením, že jde převážně o ženy. Na tuto vzrůstající poptávku by zaměstnavatelé měli také reagovat," doplnila expertka v oblasti slaďování práce a rodiny Petra Kubálková.
V Česku pracuje podle studie německého statistického úřadu na částečný úvazek jen 5,8 procenta žen. Průměr v EU je skoro 32 procent, v Nizozemsku dokonce přes 60 procent žen. Mužů, kteří mají flexibilní úvazek, je v Česku 1,3 procenta, zatímco v Unii je to osm procent.
Odborníci míní, že možnost práce na zkrácený úvazek pozitivně ovlivňuje celkovou míru zaměstnanosti a situaci na trhu práce. "V ČR není možnost práce na poloviční úvazek tak běžná jako v ostatních zemích. Například v Rakousku, Německu nebo ve Velké Británii až čtvrtina všech zaměstnanců pracuje na zkrácený úvazek. Na Slovensku funguje takzvané dělené pracovní místo. To umožňuje rozdělení práce mezi více zaměstnanců, což v Česku možné není," upozornila majitelka společnosti AC Jobs Olga Hyklová.
Dlouhodobá práce na částečný úvazek má ale i negativní dopady. Může se totiž nepříznivě promítnout třeba do výše důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Dostane pak nižší penzi.

Nejčtenější zprávy