Hledají práci více než rok. Podívejte se, jak Evropany trápí dlouhodobá nezaměstnanost


Praha - V Řecku je bez práce téměř čtvrtina lidí ve věku od 15 do 74 let, míra nezaměstnanosti je tam nejvyšší v Evropské unii. Řecko navíc vychází nejhůře i v porovnání takzvané dlouhodobé nezaměstnanosti - dvě třetiny uchazečů tam hledají práci déle než rok.
Dlouhodobá nezaměstnanost je velmi vysoká také na jihu Itálie, v Chorvatsku, ale i na Slovensku. A pokud započítáme i kandidáty na členství v EU, je na tom nejhůře Makedonie.
Ukazuje to mapa, která vychází z dat Eurostatu. Statistici sledovali podíl dlouhodobě nezaměstnaných lidí ve věku 15 až 74 let v rámci územních jednotek zvaných NUTS 2.

V Česku tvoří dlouhodobě nezaměstnaní zhruba polovinu uchazečů registrovaných na úřadech práce. Nejlépe v Evropské unii na tom jsou švédské regiony a rumunská Bukurešť, ještě lépe si pak vedou Turecko, Island nebo Norsko.
Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce v České republice:
Region NUTS-2
Podíl v roce 2015
Poranesna jugoslovenska Republika Makedonija
81,6 %
Peloponnisos (Řecko).
77,1 %
Attiki (Řecko)
76,7 %
Sterea Ellada (Řecko)
76,4 %
Dytiki Ellada (Řecko)
76,3 %
Kentriki Ellada (Řecko)
75,1 %
Severozapaden (Bulharsko)
75 %
Mayotte (Francie)
74,8 %
Kentriki Makedonia (Řecko)
74,5 %
Thessalia (Řecko)
73,2 %
...
...
Bursa, Eskisehir, Bilecik (Turecko)
14,7 %
Konya, Karaman ( Turecko)
14 %
Bucuresti - Ilfov (Rumunsko)
13,9 %
Balikesir, Çanakkale (Turecko)
13,9 %
Antalya, Isparta, Burdur (Turecko)
13,7 %
Bati Marmara (Turecko)
13,6 %
Tekirdag, Edirne, Kirklareli (Turecko)
13,5 %
Ísland (Island)
12,4 %
Nord-Norge (Norsko)
9,9 %
Agri, Kars, Igdir, Ardahan (Turecko)
9,8 %
Na špatných číslech v Řecku se vedle krize podílí i nastavení tamějšího sociálního systému. "Štědré sociální dávky a neúčinná pomoc státu s rekvalifikací, mobilizací a opětovným zapojením nezaměstnaných do pracovního procesu dlouhodobou nezaměstnanost jen přiživují," říká hlavní ekonomka české Raiffeisenbank Helena Horská.
Nad nejhorším umístěním Makedonie, respektive tamní statistikou, vyjadřuje Horská pochybnosti. "Rozbujelá šedá ekonomika v těchto zemích dělá z údajů o nezaměstnaných snadno zpochybnitelné číslo," vysvětluje. Podobně zkreslená může být statistika z Turecka, která tamní regiony řadí naopak mezi nejlepší z pohledu dlouhodobé nezaměstnanosti.

Situace v Česku se značně liší podle regionů. Nejhorší situace je na území NUTS-2 Severozápad tvořené Karlovarským a Ústeckým krajem (déle než rok hledá práci 58 procent nezaměstnaných) a Moravskoslezsko (55 procent).
"Pro tyto regiony jsou typické strukturální ekonomické problémy, tedy historicky zkolabovaná těžba uhlí a těžkého průmyslu. Sociální problémy (například nízká sociální koheze, která pomáhá překonávat problémy třeba na jižní Moravě), sociálně vyloučené lokality a také nízké vzdělání pracovní síly v těchto regionech. V neposlední řadě to je i větší vzdálenost do centra, které je schopné generovat pracovní příležitosti," vysvětluje ekonom Komerční banky David Kocourek.
Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce:
Region NUTS 2
Podíl (rok 2015)
Praha
28 %
Střední Čechy
34,1 %
Severovýchod
44 %
Jihovýchod
44,8 %
Jihozápad
46,4 %
Střední Morava
49,5 %
Moravskoslezsko
55,5 %
Severozápad
58,3 %
Podíl dlouhodobé nezaměstnanosti v Česku se navzdory ekonomickému růstu zvyšuje. "Podíl dlouhodobě nezaměstnaných bude narůstat, protože už na úřadech práce zůstanou pouze ti, kdo pracovat opravdu nechtějí , nebo ti, kteří opravdu nemohou,“ říká Kocourek. Jedním z hlavních důvodů je nesoulad mezi tím, co zaměstnavatelé poptávají, a co tito uchazeči nabízejí.
Podíl dlouhodobě nezaměstnaných v Česku :
Rok
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Podíl

40.9 %

40.6 %
43.4 %

43.4 % 43.5 % 47,3 % 

Zdroje všech tabulek: Eurostat
Horská očekává spíše stabilizaci situace, zároveň upozorňuje na hrozící nebezpečí. "Pokud se na dlouhodobou nezaměstnanost a také na vysokou nezaměstnanost mladých lidí nezaměříme, vzroste sociální napětí ve společnosti, vzrostou sociální výdaje státu a ekonomika přijde o další zdroj růstu," míní. 
Podle ní by mohlo pomoci zlepšení d opravního spojení regionů s většími městy, kde je obecně více pracovních příležitostí. Vedle toho vidí cestu i v rozvoji nájemního bydlení, výstavbě městských bytů - startovacích bytů do začátku, koncepčním rozvoji územních plánů velkých měst i obcí. 

Nejčtenější zprávy