Cena mléka se odráží od dna a poroste. Výkupní ceny se po dvou letech zvedají


Praha – Dobrá zpráva pro zemědělce, že výkupní cena mléka začíná růst, se už tak dobře neposlouchá běžným spotřebitelům. Cena mléka, která za poslední více jak rok spadla o pětinu, začíná růst i v obchodech.
"Po několika měsících, kdy cena mléka a mléčných výrobků klesala, jsme v srpnu zaznamenali významný nárůst nákupních cen," říká za obchodníky Pavla Hobíková, mluvčí obchodního řetězce Globus. Největší růst je podle ní patrný u másla, ale roste i cena u trvanlivého mléka. "Zatím jsme tento trend do běžné prodejní ceny promítli jednou korunou. Signály z trhu nasvědčují tomu, že cena ještě poroste," pokračuje.

Zároveň ale dodává, že nejběžnější cena, za kterou Globus trvanlivé polotučné mléko prodává, je 8,90 koruny. "Za tuto akční cenu prodáváme drtivou většinu objemů," dodává Hobíková. Platí tedy, že lidé se v době akčních cen mlékem zásobují, a většinou ho tak nakupují jen těsně nad hranicí výkupních cen.
Data Českého statistického úřadu ukazují, že průměrná cena litru polotučného mléka v českých obchodech od dubna roku 2015, kdy skončily evropské kvóty omezující produkci mléka v jednotlivých státech, spadla z původních 17,98 koruny na 14,44 koruny za litr v srpnu letošního roku, tedy o pětinu. S dalším zlevňováním je ale, zdá se, konec.
Vývoj ceny litru trvanlivého mléka v obchodech
Měsíc
Odstředěné
Polotučné
Plnotučné
Duben 2015
17,88 Kč
17,98 Kč
21,75 Kč
Prosinec 2015
14,51 Kč
15,69 Kč
19,72 Kč
Duben 2016
14,41 Kč
15,88 Kč
19,76 Kč
Srpen 2016
13,19 Kč
14,44 Kč
17,29 Kč
Zdroj: Český statistický úřad
Výkupní ceny začínají růst
V Evropě se totiž zmenšily velké přebytky mléka. Podle nejnovějších údajů Evropské komise jdou po dvou letech poklesu výkupní ceny zase nahoru. "Současná krize v mlékárenství pomalu končí," říká Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského.
Podle něj k tomu přispívá zejména oživení trhů v Číně a jihovýchodní Asii. Dále pak vytvoření nových obchodních příležitostí na severu Afriky, na Středním východě a v Jižní Americe. "Pomohla také skutečnost, že v Evropské unii dochází k postupnému vyrovnávání poptávky a nabídky mléka," dodává Jiří Kopáček.

Litr mléka se v srpnu v EU v průměru prodával za sedm korun. Nejlépe zaplaceno dostali farmáři v Německu, Irsku, Švédsku nebo Velké Británii. České ceny mléka patří k nejnižším v Evropě. Levněji se prodává jen v pobaltských zemích. Také v tuzemsku však začínají ceny růst. "I my v Česku jsme zemědělcům zaplatili vyšší cenu než v předchozím měsíci," dodává generální ředitel společnosti Brazzale Moravia Jiří Nikl.
Za poslední dva roky spadly v Česku výkupní ceny z průměrných 9,40 koruny za litr mléka na červencovou cenu 6,10 koruny. V srpnu pak podle odhadů expertů cena mírně stoupla k 6,20 koruny. Podle odborníků by už dál klesat neměla. "Mléko jde nahoru a já předpokládám, že do konce roku by se cena měla zvednout přibližně o 1,30 koruny," odhaduje předseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH Karel Bednář. Podle něj bude další zvyšování pokračovat i v následujícím roce.
Kdy se ceny dostanou na osm až devět korun za litr mléka, kde byly před dvěma roky, si ale odborníci netroufnou odhadnout. "Trh se chová nevyzpytatelně a prognózy na delší období jsou věštěním z křišťálové koule," říká generální ředitel firmy Mlékárna Hlinsko Jiří Tvrdík.

Nejčtenější zprávy