Ideální obětí pro úvěrové žraloky jsou lidé se základním vzděláním. Polovina z nich neřeší podmínky


Praha – Čtyři z deseti Čechů, kteří si berou úvěr, nevěnují dostatečnou pozornost podmínkám půjčky. Třetina lidí podmínky smlouvy čte jenom pět minut, a pět procent dokonce vůbec. Ukazuje to průzkum úvěrové společnosti Cofidis. Nejhůře na tom jsou lidé se základním vzděláním, kteří tak jsou nejvíce náchylní k podvodům.
Dostatek času nastudování podmínek věnuje třetina Čechů, když nad smlouvami před podpisem stráví zhruba hodinu.

V Česku, stejně jako jinde v EU, by přitom neměl být problém s dostupností informací, které banky a úvěrové firmy dávají lidem před podpisem smlouvy. Zákon totiž jasně říká, že lidé musí dostat dostatečné informace včetně třeba RPSN nebo smluvních pokut v případě nesplácení v dostatečném předstihu.
Nejhůře dopadli lidé se základním vzděláním. Více než 11 procent z nich nečte podmínky úvěrových smluv vůbec, dalších 40 procent jim věnuje maximálně pět minut svého času. "Za tak krátkou dobu nezvládne prostudovat úvěrovou smlouvu ani odborník, natož laik," říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.
Naopak nejlépe dopadli v průzkumu vysokoškolsky vzdělaní lidé. 40 procent z nich si prochází podmínky úvěru před podpisem smlouvy hodinu a déle.
Průzkum dále ukázal i to, že roste počet mladých lidí, kteří mají zkušenost s úvěrem. Hypotéku, spotřebitelský úvěr, leasing či jiný úvěrový produkt si již někdy vzala téměř polovina z nich, zatímco v roce 2014 to podle stejného průzkumu bylo jen 38 procent. Mladí ale podle Křůpaly dávají při čtení smluv větší pozor, když jen čtvrtina z nich čte podmínky méně jak pět minut.
Poctivé pročtení podmínek může předem odhalit třeba skryté poplatky spojené s úvěrem.

Nejčtenější zprávy