Poslední svátek s nakupováním. V říjnu zavře víc obchodů, než zakazuje nový zákon


Praha – Středa 28. září byla posledním státním svátkem, kdy měly v Česku otevřeno i velké obchody. Od začátku října je totiž účinný zákon, který v obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zakazuje prodej během sedmi státních svátků. Poprvé tak budou muset mít zavřeno 28. října.
Výjimku ze zákazu dostaly všechny menší obchody (do 200 metrů čtverečních) kromě zastaváren, obchodů s použitým zbožím nebo sběren a výkupen odpadů. Zavřeno nemusí mít ani čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích a prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Anketa online deníku Aktuálně.cz ale ukazuje, že 28. října bude mít zavřeno více prodejen, než podle zákona musí. Mnozí provozovatelé menších obchodů v nákupních centrech se totiž obávají, že k nim přijde výrazně méně lidí než obvykle. Některá centra se pak ani neotevřou jako celek, protože se to jejich provozovatelům nevyplatí.
Zavřené Arkády, Dr. Max i Kaufland
V pátek 28. října se neotevře například pražské obchodní centrum Arkády Pankrác, jedno z největších v Česku. "Jelikož 82 procent obchodů v našem centru má prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních, bude o sedmi státních svátcích jmenovaných v zákoně celé centrum zavřené," říká Renata Fikerová ze společnosti ECE Projektmanagement Praha.
Zavřeno budou mít také všechny obchodní domy provozované řetězci Kaufland a Globus, tedy včetně menších prodejen a provozovatelů služeb.
V tuzemských obchodních centrech se neotevřou ani lékárny sítě Dr. Max. "Lékárny sice mají zákonnou výjimku, ale je jasné, že mít otevřenou pobočku v rámci zavřeného obchodního centra by byl nesmysl. Už tak je víkendový provoz lékáren na těchto místech na hranici rentability," říká mluvčí řetězce Michal Petrov.

Přinejmenším 28. října budou mít zavřeno i obchodní centra Géčko České Budějovice, OC Karviná, Arkáda Prostějov, Spektrum Průhonice nebo Paráda Shopping.
Naopak třeba v olomouckém centru Šantovka, kde se zákaz dotkne zhruba jen čtvrtiny prodejen, zůstanou ostatní obchody otevřeny. Brány nezavřou ani pražská Metropole Zličín, Galerie Butovice, OC Futurum Hradec Králové, OC Forum v Ústí nad Labem, Silesia v Opavě nebo OC Futurum Kolín.
Liberecké centrum Plaza bude zcela uzavřeno jen 25. a 26. prosince, 1. ledna a na Velikonoční pondělí. "V ostatních svátcích, jichž se zákon týká, bude obchodní centrum otevřené – máme zde totiž DinoPark, který je častým cílem rodinných výletů. Jednotky s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních se mohou samy rozhodnout, zda ten den otevřou, či nikoliv," říká za provozovatele Eva Svobodová.

Rozhodnutí ještě nepadlo například v centru Oáza Kladno, navíc někteří provozovatelé pak na otázku Aktuálně.cz neodpověděli a informace zatím nenabízejí ani na svých internetových stránkách.
Zatím sedm svátků
Vedle 28. října se zákaz týká také 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni.
Navrhovatelé zákona „o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě“ – senátoři ČSSD vedení Františkem Bublanem – nevysvětlili, proč vybrali zrovna tyto svátky, podle nich však jde o kompromis, respektive první krok k rozšíření na všechny svátky.
Za porušení zákona hrozí obchodníkům pokuta až milion korun.
Na omezení tlačili vedle některých levicových zákonodárců hlavně odboráři z obchodních řetězců, kteří chtějí zaměstnancům umožnit trávit svátky s rodinou. Podle odpůrců zákona by měl rozhodovat trh, tedy poptávka veřejnosti, zákaz navíc diskriminuje větší prodejny.

Nejčtenější zprávy