Z Benátek přes Lva do Londýna. Jak se hraje lední hokej v Anglii?


Londýn - Nedělní odpoledne patří v Londýně hlavně fotbalové Premier League. Kromě víkendového svátku se hlavní metropolí Velké Británie procházel průvod fanoušků k zahájení národní ligy amerického fotbalu (NFL vyvezla svou ligu na dva zápasy i do Londýna). Ale také se hrál hokejový zápas s českou účastí.
Už od prvního pohledu na halu bylo jasné, že se v anglické nejvyšší hokejové soutěži nebude jednat o zápas srovnatelný s českou extraligou. Lee Valley Ice Centre umístěné jen kousek od Olympijského parku vypadá spíš jako nafukovací hala, než hokejový stadion.
Vnitřek je pro změnu téměř totožný s hokejovou halou v Letňanech, kde trénují čeští reprezentanti před mezistátními zápasy. Pár řad sedaček pro diváky okolo kluziště, nic co by fanoušky dělilo střídaček.
Na začátku zápasu místních London Raiders proti Bracknell Hornets zazněla státní hymna. Angličané jsou hrdí na všechny svá sportovní utkání. První i druhý gól padl do čtvrté minuty po úvodním hvizdu a měl je na svědomí slovenský ostrostřelec Marek Nahlík. Vedení domácím rychle zvýšil i český hráč Kamil Kinkor.

A co bylo k vidění přímo při hře kromě hokeje na úrovni druhé poloviny tabulky české druhé nejvyšší soutěže? Střela, jež skončila vysoko nad domácím brankářem, ale moment. Hráči stáli za brankářem a čekali, než se puk skutálí dolů. Za jednou širokou stranou kluziště je totiž restaurace, která místo oken má plexisklo. To je také součástí hrací plochy.
Na druhé straně skončil útočný výpad domácích střelou do sítě nad hostujícím gólmanem. Organizátoři divoce gestikulují k rozhodčím, že pokud chtějí puk, tak ať počkají, než ho hráči sklepnou ze sítě. Vše završuje strkanice před brankářem po přerušení, kdy rozhodčímu podklouznou brusle a ještě zvládne podrazit zaklesnuté hráče. Po zápase se na rozhovor zastavil útočník Kamil Kinkor.
Vezměme to popořadě. Jak jste se vlastně dostal do Londýna?
Přišel jsem do Anglie pracovat za bratrem. Byl jsem rok zraněný z hokeje a začal jsem v Srbsku. Poté mi brácha volal, ať přijedu pracovat za ním, že tady bude hokej určitě dobrý. Nejprve jsem šel do Strathamu, protože London Raiders měli plný mančaft. A ve Starthamu jsem si vybojoval místo právě v London Raiders.

Jak se před tím vyvíjela vaše česká kariéra?
Trénoval jsem od 17 let s Benátkami nad Jizerou. Poté jsem se zranil, přetrhl jsem si vazy v koleni a kotníku. Chytnul jsem pak v Písku, kde mě chtěli do první ligy. Ale dostal jsem šanci jít do KHL do Lva Poprad. A tam jsem si přetrhl kolenní vaz na začátku sezony a tím to pro mne skončilo. Následně jsem hrál první slovenskou ligu. 
Liga má devět mužstev. Jak probíhá tato anglická soutěž?
Hrajeme pohárovou soutěž (Cup) a normální ligu. Tento zápas byl ligový. Nyní se hrají něco jako kvalifikační zápasy. A na konci sezony se hrají již ty semifinále a finále ze všeho. Je to podobné fotbalové lize. To jsou jejich tradice. Tohle doma nemáme.

Nejčtenější zprávy