Parkování výfukem k chodníku není přestupkem. Kvůli pokutám kritizuje strážníky i ombudsmanka


Brno – Podle ochránkyně veřejných práv Anny Šabatové není stání výfukem k chodníku dopravním přestupkem. Proti blokové pokutě za směr auta při parkování je možné se bránit do šesti měsíců od jejího uložení, uvedla dnes mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.
Brněnští strážníci rozdali v únoru až dubnu za "špatný" směr parkování zhruba 100 pokut. Jak řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem, šlo o žádost z Grohovy ulice o kontroly parkování. Dotyčný si v ní stěžoval, že mu jdou výfukové zplodiny z parkujících vozů přímo do oken.

Strážníci se podle Ghanema při udělování pokut řídili technickým předpisem ke značce vymezující stání, který říká, že roli při parkování hraje i přední a zadní část vozu, tedy orientace auta.
Podle Šabatové je ale takový výklad dopravní značky nesprávný. Symbol auta na dopravní značce Parkoviště – stání na chodníku kolmé nebo šikmé vyznačuje podle ní způsob stání na parkovišti, tedy kolmo nebo šikmo, a ne orientaci auta přední či zadní částí do vozovky. Pokud by měla být určena orientace vozu, muselo by to být stanoveno dodatkovou tabulkou ke značce, dodala ombudsmanka.
Ghanem řekl, že kontroly strážníci už na jaře pozastavili a s dotazem na výklad značky se opakovaně obrátili na ministerstvo dopravy. Odpověď podle něj zatím nedorazila.

Podle ombudsmanky nepovažuje jednání postižených řidičů za přestupek ani krajský úřad a několik takových pokut zrušil. Řidiči, které strážníci pokutovali za "opačné" parkování, se mohou obrátit na Městskou policii Brno s podnětem k přezkumu. Musí tak ale učinit nejpozději do šesti měsíců od právní moci rozhodnutí o přestupku, tedy od uložení blokové pokuty.
Pokud by městská policie nevyhověla, mají podle Šabatové podnět postoupit krajskému úřadu, který by pokutu, vzhledem ke svému názoru na věc, zrušil.

Nejčtenější zprávy